Nawigacja

Aktualności

Premierowy pokaz filmu „Mulier fortis. Kobieta mężna” w reż. Adama Kraśnickiego – Katowice, 7 lutego 2023

W wydarzeniu weźmie udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Premierowy pokaz filmu „Mulier fortis. Kobieta mężna“ w reż. Adama Kraśnickiego – Katowice, 7 lutego 2023
    Premierowy pokaz filmu „Mulier fortis. Kobieta mężna“ w reż. Adama Kraśnickiego – Katowice, 7 lutego 2023

We wtorek 7 lutego 2023 r., o godz. 17.00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, przy ul. św. Jana 24, odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Mulier fortis. Kobieta mężna“ w reż. Adama Kraśnickiego.

Po filmie dyskusja z udziałem: dr Aleksandry Namysło (OBBH IPN Katowice) oraz Diany Pieczonki-Giec, kierownik Muzeum im. Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Prowadzenie: dr Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury, pisarka.

Dokument jest opowieścią o fenomenie kobiety, która jawi się nam jako – „mulier fortis“ – kobieta mężna. W filmowym portrecie pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska) poznamy lepiej jej osobowość, wartość dzieła i życia doświadczonego zarówno miłością jak i cierpieniem...

Film o Zofii Kossak w najnowszym zapisie dokumentalnym jest próbą innego spojrzenia na niezwykłą osobowość tej kobiety – wpisanej w wielką historię, ale i zwyczajność życia w międzywojniu i współczesności. Czy kandydatka do literackiego Nobla, mistrzyni pióra cenionych powieści historycznych, współzałożycielka Żegoty – odzwierciedla też fenomen pozytywnego feminizmu..? Refleksją o bohaterce tego filmu dzielą się członkowie rodziny - Anna Fenby Taylor i Francois Rosset oraz Barbara Gruszka-Zych, prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, dr Joanna Jurgała-Jureczka, prof. Ryszard Koziołek, dr Andrzej Sznajder, ks. prof. Jerzy Szymik, Krzysztof Zanussi, abp Damian Zimoń, prof. Jan Żaryn.

Film powstał w koprodukcji Instytutu Pamięci Narodowej z Telewizją Polską S.A. (2023 r.)

Premierę telewizyjną filmu zaplanowano 26 marca 2023 r. o godz.20.00 w TVP Historia.

Wstęp za zaproszeniami!

 

do góry