Nawigacja

Aktualności

Wystawa o Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska)

  • Wystawa o Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska)
    Wystawa o Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska)

W 2023 r. obchodzimy 55. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska). Pisarka zmarła 9 kwietnia 1968 r. w szpitalu w Bielsku-Białej. Została pochowana na cmentarzu w Górkach Wielkich. W domu, w którym mieszkała, jest obecnie Muzeum jej imienia.

Na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach, elementarna wystawa biograficzna poświęcona Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska).

Była nie tylko wybitną pisarką, ale także odważną konspiratorką, więźniarką KL Auschwitz i Pawiaka, gdzie została skazana na śmierć. Była wierna wyznawanym wartościom, gotowa ryzykować życie dla ratowania innych. Ten rodzaj materiału edukacyjnego można wykorzystać na lekcjach języka polskiego, historii czy godzinie wychowawczej. Wystawę można pobrać bezpłatnie do samodzielnego wydrukowania.

Autor wystawy: dr Kornelia Banaś

Recenzja: Diana Pieczonka-Giec

Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak

Konsultacja graficzna: Magdalena Śladecka

Skład: Michał Bartłomowicz

W wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty: rodziny Zofii Kossak, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Narodowego Archiwum Cyfrowego, EAST NEWS, Polskiej Agencji Prasowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum IPN, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, Narodowego Banku Polskiego, United States Holocaust Memorial Museum.

Link do wystawy https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/192364,Zofia-Kossak-Szczucka-Szatkowska.html

Warto przypomnieć, że 7 lutego 2023 r. w Kinoteatrze Rialto odbyła się wyjątkowa premiera filmu dokumentalnego „Mulier fortis. Kobieta mężna“ w reż. Adama Kraśnickiego.

Dokument jest opowieścią o fenomenie kobiety, która jawi się nam jako – „mulier fortis“ – kobieta mężna. W filmowym portrecie pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska) poznajemy lepiej jej osobowość, wartość dzieła i życia doświadczonego zarówno miłością jak i cierpieniem...

do góry