Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy“ – Jaworzno, 31 maja – 20 czerwca 2022

We wtorek, 31 maja 2022 r.  na Rynku w Jaworznie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy“. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz Adrian Rams, autor wystawy. W wydarzeniu wzięli udział: Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta Miasta Jaworzna, Przemysław Dudzik dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy miasta.

Wystawa była prezentowana do 30 czerwca. Wystawę zorganizowało Muzeum Miasta Jaworzna we współpracy z Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim. W 90. rocznicę tych wydarzeń prezentujemy Państwu wystawę upamiętniającą największe dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz ich znaczący wkład w rozwój Polskich Skrzydeł.

Realizację wystawy dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Autor scenariusza wystawy: Adrian Rams

Projekt graficzny: dr Sławomir Śląski

Recenzja merytoryczna: dr hab. Andrzej Olejko, prof. PWSTiE w Jarosławiu

Recenzja graficzna: Paulina Żak

do góry