Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego – Katowice – Częstochowa, 25 maja 2022

25 maja 2022 r. o 21.30 – w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju zapłonęły znicze pamięci. W Katowicach patriotyczna uroczystość odbyła się na skwerze rtm. Witolda Pileckiego. W Częstochowie znicze zapłonęły przy tablicy poświęconej rtm. Witoldowi Pileckiemu, przy al. Wolności 33.

  • Wystawa elementarna IPN o rtm. Witoldzie Pileckim.
    Wystawa elementarna IPN o rtm. Witoldzie Pileckim.
  • Znicze pamięci w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego – Katowice – Częstochowa, 25 maja 2022
    Znicze pamięci w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego – Katowice – Częstochowa, 25 maja 2022

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego.

Rotmistrz Witold Pilecki

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie. Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Pokazowy proces przed komunistycznym sądem trwał dwa tygodnie. Rtm. Pilecki i jego podwładni zostali skazani za „szpiegostwo”. Orzeczono trzy kary śmierci i kilka długoletniego więzienia. Ostatecznie Tadeuszowi Płużańskiemu i Marii Szelągowskiej kary śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie. Rtm. Pilecki został zamordowany strzałem w potylicę, wieczorem 25 maja 1948 r. Ciało złożono w nieoznaczonym miejscu na warszawskich Powązkach.

Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarował w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński, w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny, odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. , W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

25 maja 2022 r. o godz. 21.30 w wielu miastach i miejscowościach zapłonęły znicze ku czci rtm. Pileckiego.

W Katowicach patriotyczna uroczystość odbyła się wieczorem na skwerze rtm. Witolda Pileckiego. Pod pomnikiem poświęconym rtm. Witoldowi Pileckiemu w Katowicach zapalono znicze i złożono kwiaty. W upamiętnieniu wzięli udział: Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach wraz dyrekcją, nauczycielami i młodzieżą XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. W. Pileckiego w Katowicach oraz harcerzami Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

W Częstochowie Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach zapalił znicze oraz złożył kwiaty przy tablicy poświęconej rtm. Witoldowi Pileckiemu, przy al. Wolności 33.

do góry