Nawigacja

Aktualności

90 lat temu w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym na Zaolziu zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura

11 września 1932 r. w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym na Zaolziu zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura; kilkanaście dni wcześniej zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.

6 września 2022 r. Adrian Rams, pracownik Oddziału IPN w Katowicach złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym miejsce katastrofy.

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim.

W 90. rocznicę tych wydarzeń prezentujemy wystawę „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy” upamiętniającą największe dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz ich znaczący wkład w rozwój Polskich Skrzydeł. Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Miasta Jaworzna przygotowali ponadto  kartonowy model zwycięskiego samolotu Żwirki i Wigury RWD-6 o rejestracji SP-AHN. Ekspozycję do 8 września 2022 r.  można było oglądać na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, a 10-11 września pod Halą Widowiskowo-Sportową w Jaworznie podczas trwania XII Festiwalu Modelarskiego.

do góry