Nawigacja

Aktualności

Postać bł. ks. Jana Machy w działalności edukacyjnej katowickiego IPN

Postać bł. ks. Jana Machy znajduje się w zainteresowaniu Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach (wcześniej Biura Edukacji Publicznej) od początku działalności oddziału IPN w Katowicach.

W marcu 2001 r. w Muzeum Historii Katowic została zaprezentowana wystawa pod tytułem i będą was prześladować…”(Łk 21.12) Represje wobec duchowieństwa śląskiego w latach 1939-1956”. Wśród zaprezentowanych sylwetek zamordowanych kapłanów przedstawiono również postać ks. Jana Machy. Na ekspozycji znalazły się udostępnione przez rodzinę pamiątki, m.in.: różaniec wykonany w więzieniu mysłowickim, skrwawiona chusteczka, pożegnalny list, okolicznościowe fotografie i dokumenty, a ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach - fragment wspomnień ks. Joachima Beslera dotyczący okoliczności śmierci ks. Jana Machy. W roku 2003 ukazała się publikacja „Represje wobec duchowieństwa górnośląskiego w latach 1939-1956 w dokumentach“, w której zostały zamieszczone również materiały źródłowe zaprezentowane na wystawie.

 • List testament ks. Jana Machy napisany w przeddzień śmierci: „Kochani Rodzice i Rodzeństwo! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. To jest mój ostatni list. Za 4 godziny wyrok będzie wykonany. Kiedy więc list ten będziecie, mnie już nie będzie między żyjącymi! Zostańcie z Bogiem ! Przebaczcie mi wszystko!...” List ze zbiorów prywatnych.
  List testament ks. Jana Machy napisany w przeddzień śmierci: „Kochani Rodzice i Rodzeństwo! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. To jest mój ostatni list. Za 4 godziny wyrok będzie wykonany. Kiedy więc list ten będziecie, mnie już nie będzie między żyjącymi! Zostańcie z Bogiem ! Przebaczcie mi wszystko!...” List ze zbiorów prywatnych.
 • Gilotyna którą wykonano wyrok na ks. J. Masze. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych.
  Gilotyna którą wykonano wyrok na ks. J. Masze. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych.
 • Zaproszenie na wystawę „i będą was prześladować…”(Łk 21.12) Represje wobec duchowieństwa śląskiego w latach 1939-1956”.
  Zaproszenie na wystawę „i będą was prześladować…”(Łk 21.12) Represje wobec duchowieństwa śląskiego w latach 1939-1956”.
 • Publikacja "Represje wobec duchowieństwa górnośląskiego w latach 1939-1956 w dokumentach".
  Publikacja "Represje wobec duchowieństwa górnośląskiego w latach 1939-1956 w dokumentach".

Od 2005 r., dzięki nawiązaniu współpracy z Aresztem Śledczym w Katowicach, uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na terenie tego obiektu na temat: „Porzućcie nadzieję, którzy tu wchodzicie...” Areszt Śledczy w Katowicach w latach 1939-1956 . W scenariuszu zajęć uwzględniono również postać ks. Jana, zamordowanego w tym miejscu w 1942 r. Materiały pozyskane w czasie kwerendy do wystawy a także współpraca z postulatorem procesu beatyfikacyjnego – ks. dr. Damianem Bednarskim umożliwiły prowadzenie od 2014 r. oddzielnych zajęć pt. Ks. Jan Macha (1914-1942) – kapłan skazany na śmierć. W latach 2014-2020 uczestniczyło w nich ponad 1500 osób.

 • Areszt Śledczy w Katowicach. Mat. arch. z akcji "Zapal znicz pamięci".
  Areszt Śledczy w Katowicach. Mat. arch. z akcji "Zapal znicz pamięci".
do góry