Nawigacja

Aktualności

Ks. Jana Macha ogłoszony błogosławionym – Katowice, 20 listopada 2021

Beatyfikacja ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbyła się w sobotę, 20 listopada 2021 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro.

  • Beatyfikacja ks. Jana Machy – Katowice, 20 października 2021
    Beatyfikacja ks. Jana Machy – Katowice, 20 października 2021

Ksiądz Jan Macha (1914–1942)

Święcenia kapłańskie przyjął wiosną 1939 r. w Katowicach. Od września służył jako wikary w parafii pw. Św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Organizował pomoc materialną dla potrzebujących, udzielał potajemnie ślubów, uczył religii. Skupieni przy nim studenci i harcerze w ramach podziemnej organizacji „Konwalia” prowadzili działalność wywiadowczą, propagandową i charytatywną. Od początku 1940 r. ks. Jan Macha był śledzony przez gestapo i przesłuchiwany. Zatrzymano go w Katowicach i po krótkim procesie skazano na karę śmierci za zdradę stanu, wspieranie polskich rodzin, udział w strukturach Polskich Sił Zbrojnych i organizowanie opieki społecznej. Został stracony poprzez zgilotynowanie 3 grudnia 1942 r. o godz. 0.15 w katowickim Areszcie Śledczym.

„Umieram z czystym sumieniem, żyłem krótko ale uważam, że cel swój osiągnąłem…” – napisał w pożegnalnym liście.

Polecamy rozmowę dr Andrzeja Grajewskiego z prokurator Ewą Koj w ramach cyklu „Odcienie świętości” poświęconemu ks. Janowi Masze (Żródło https://janmacha.gosc.pl)

Prok. Ewa Koj (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach) prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni wojennej stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości popełnionej przez nieustalonych członków niemieckiego sądu krajowego w Katowicach, którzy wyrokami zapadłymi w kwietniu 1942 r. skazali księdza Jana Machę oraz kleryka Joachima Guertlera i Leona Rydrycha za udzielenie pomocy materialnej polskim rodzinom na karę śmierci, która została wykonana poprzez zgilotynowanie 3 grudnia 1942 r. w Katowicach.

  • Fot. Biuro prasowe archidiecezji katowickiej.
    Fot. Biuro prasowe archidiecezji katowickiej.
do góry