Nawigacja

Aktualności

Górnośląska Tragedia – wrzesień ’39

W poniedziałek 15 listopada 2021 r., w głównym audytorium Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja historyczna pod nazwą „Górnośląska Tragedia – wrzesień ’39”. Tematem konferencji były losy mieszkańców Śląska, w szczególności powstańców śląskich, którzy wraz z wybuchem II wojny światowej doświadczyli prześladowań zarówno ze strony Niemców, jak i Sowietów.

 – Bardzo wyjątkowy, bardzo trudny i bolesny czas pomiędzy 1919 r. a 1945 dla województwa śląskiego, gdzie wiele osób oddało, to, co najcenniejsze, albo ryzykowało to, co najcenniejsze, aby część Górnego Śląska mogła być po stronie Rzeczypospolitej. (…) Bardzo wielu ludzi miało właśnie w sercach Polskę i Śląsk. Jestem przekonany, że tak jest do dzisiaj. –  mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas poniedziałkowej sesji. Następnie

profesor Zdzisław Janeczek wygłosił wykład: „Dla wroga buntownicy, przed Bogiem święci”, podczas którego przybliżył losy niektórych ważnych postaci w dziejach Śląska. O Ślązakach w ruchu oporu mówił Wojciech Kempa. Rolę Górnego Śląska w kampanii wrześniowej w 1939 roku przedstawił profesor Zygmunt Woźniczka.

Jednym z prelegentów była prok. Ewa Koj (Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach), która wygłosiła wykład pt. Ustalenia śledztwa prowadzonego w sprawie „Intelligenzaktion” na terenie rejencji katowickiej. 

Organizatorami wydarzenia byli: wojewoda śląski, Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Śląskie oraz katowicki oddział IPN. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Śląski Urząd Wojewódzki, mat wł.

 

 

do góry