Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” – prezentacja banknotu kolekcjonerskiego NBP

17 listopada 2021 r. w sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się spotkanie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” – prezentacja banknotu kolekcjonerskiego NBP. W wydarzeniu wzięli udział: Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego, przedstawiciele instytucji muzealnych, kultury oraz kombatanci. Zastępca dyrektora Oddziału NBP w Katowicach Mariusz Siembiga w trakcie spotkania zaprezentował banknot upamiętniający Lecha Kaczyńskiego. Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach przybliżył życiorys Prezydenta RP prof. L. Kaczyńskiego. Wydarzenie uświetnił występ zespołu "Śląsk".

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Na rewersie złotej monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

  • Spotkanie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” – prezentacja banknotu kolekcjonerskiego NBP
    Spotkanie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” – prezentacja banknotu kolekcjonerskiego NBP

Lech Kaczyński urodził się 18 VI 1949 r. w Warszawie, w inteligenckiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. […] W drugiej połowie lat 70. wszedł w krąg twórców Wolnych Związków Zawodowych. Uczył robotników na tajnych spotkaniach. Pisywał do „Robotnika Wybrzeża”. W czasie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współredagował statut NSZZ „Solidarność”, był szefem Biura Interwencyjnego gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego. W stanie wojennym był internowany. Współorganizował strajki w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej. W wyborach czerwcowych 1989 r. został senatorem, a równocześnie jako I zastępca przewodniczącego faktycznie kierował „Solidarnością” podczas zaangażowania Lecha Wałęsy w kampanię prezydencką. Wszedł do Kancelarii Prezydenta RP jako minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego. Od II 1992 do VI 1995 r. pełnił funkcję prezesa NIK. Jako minister sprawiedliwości od VI 2000 r. zyskał wielkie poparcie społeczne dzięki energicznej walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Rok później został pierwszym prezesem nowej partii – Prawa i Sprawiedliwości. Jesienią 2002 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy. W 2005 r. został prezydentem Polski. Starał się zbudować oś współpracy energetycznej, która uwolniłaby Europę Wschodnią od szantażu gazowego. Był inicjatorem akcji dyplomatycznej, która ocaliła Gruzję, kiedy rosyjskie czołgi zbliżały się do Tbilisi. Podtrzymywał dobre stosunki z bezpośrednimi sąsiadami: Litwą i Czechami. Dbał o zachowanie strategicznych relacji z Ukrainą. Prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 IV 2010 r. – przypomina w folderze numizmatycznym prof. Andrzej Nowak.

Mat NBP, inf. wł.

do góry