Nawigacja

Aktualności

Jan Paweł II (1920–2005)

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II proponujemy lekturę z serii „Patroni naszych ulic” autorstwa prof. Jana Żaryna.

Pontyfikat papieża Polaka był jednym z najdłuższych w historii papiestwa. Trwał prawie 27 lat. W tym czasie Jan Paweł II odwiedził raz lub kilkakrotnie w sumie 132 państwa i ok. 900 miejscowości, wygłosił ponad 2400 przemówień. Pozostawił olbrzymią spuściznę, w tym 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie, adresowane do wybranych środowisk i do całej ludzkości.

Wiele jego niezwykłych myśli, wynikających z modlitwy, jest wciąż aktualnych, m.in. ta wygłoszona 19 listopada 1980 r. o miłości do Stwórcy: „Bez zawierzenia Bogu śmierć odarta jest ze wszelkiej pociechy. Gdyż zgodnie z Jego wolą sens śmierci polega na tym, abyśmy w tej ważnej chwili naszego życia całkowicie zawierzyli Jego miłości, bez jakichkolwiek innych gwarancji poza właśnie tą jedną – Jego miłością”. Święty Jan Paweł II pozostawił Kościół powszechny bogatszy o doświadczenia swojego wielkiego pontyfikatu, a Polaków obdarzył dziedzictwem, które w ciągu kolejnych lat popularyzowały liczne książki, wystawy i konferencje teologiczno­-historyczne.

[fragment broszury]

Broszura do pobrania.

do góry