Nawigacja

Aktualności

Ogłoszenie laureatów I edycji nagrody Świadek Historii – Katowice, 23 grudnia 2020

23 grudnia 2020 r. w siedzibie Radia Katowice odbyła się prezentacja online laureatów I edycji nagrody „Świadek Historii“.

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie możemy zorganizować uroczystej gali i w taki uroczysty sposób wręczyć pamiątkowych medali „Świadek Historii“. Uczynimy to, wierzymy głęboko, w pierwszym możliwym momencie – wyjaśnił dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, który przedstawił nazwiska wyróżnionych.  Dyrektor podkreślił, że uroczystość zbiega się z dwudziestoleciem powstania IPN.

Laureaci to nasi przyjaciele, sojusznicy, wypróbowani partnerzy, którzy w ciągu tych 20 lat naszej działalności nam towarzyszyli i nas wspierali – dodał Sznajder.

W 2020 r. wyróżnienie po raz pierwszy przyznane zostało przez katowicki oddział IPN. Do konkursu zgłoszono 18 kandydatów.

Laureatami zostali wybrani:

  • Grzegorz Grześkowiak – Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
  • śp. Jan Jurkiewicz – historyk, w latach 80. jeden z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
  • Ewelina Kosałka-Passia – dziennikarka Radia Katowice.
  • Stanisław Płatek – Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 XII 1981.
  • Andrzej Sikora – pierwszy dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
  • ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.

To wyróżnienie honorowe przyznawane jest raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie (w tym przypadku w woj. śląskim) oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym w poszczególnych regionach kraju.

Nagroda przyznawana jest corocznie w oddziałach IPN w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.

Nagroda jest przyznawana obywatelom polskim oraz osobom niebędącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Świadek Historii" uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN „Kustosz Pamięci Narodowej".

Organizatorami środowego wydarzenia były Oddział IPN w Katowicach oraz Radio Katowice.

26 grudnia, o godz. 19.10, w TVP 3 Katowice zostanie wyemitowany program pt. „Karty historii”, poświęcony nagrodzonym.

Więcej informacji o nagrodzie

do góry