Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“ w Katowicach, 2 marca 2020

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz dziesiąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

2 marca 2020 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach (plac ks. Emila Szramka 1) odbyły się katowickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Głównymi organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu pt. „Żołnierzom Wyklętym cześć“ w wykonaniu pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach. Następnie została odprawiona msza św. w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył biskup Grzegorz Olszowski. Po mszy przed kościołem odśpiewano hymn państwowy, po którym odczytano wojskowy Apel Pamięci. Uroczystość uświetniła kompania honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Na zakończenie delegacje zlożyły kwiaty i wieńce w kaplicy „Golgota Polska”.

 

 

Patronat honorowy: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Współpraca: Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady“, 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu i Państwowa Szkoła Muzyczna im. M. Karłowicza w Katowicach.

Patronat medialny: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice.

 

  • Plakat.
    Plakat.

 

do góry