Nawigacja

Aktualności

Spotkanie wokół książki Miloša Doležala o ks. Josefie Toufarze – Katowice, 28 lutego 2020

  • Plakat.
    Plakat.

28 lutego 2020 r., o 17.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. Św. Jana 10) odbędzie się spotkanie wokół książki Miloša Doležala „Jakby nam już dzisiaj przyszło umrzeć. Dramat życia, kapłaństwa i męczeńskiej śmierci czyhoskiego proboszcza – ks. Josefa Toufara”.

 

W spotkaniu udział wezmą:

  • Miloš Doležal –autor,
  • ks. prof. Tomáš Petráček – historyk, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Josefa Toufara,
  • Jaroslav Šubrt – publicysta katolicki, tłumacz polskiej literatury historycznej,
  • Andrzej Babuchowski, tłumacz książki.

Prowadzenie: Andrzej Grajewski.

* * *

Josef Toufar – czeski ksiądz, męczennik, proboszcz z Czyhoszczy na Wysoczynie. 11 grudnia 1949 r. podczas odprawianej przez niego w czyhoskim kościele mszy świętej kilkakrotnie poruszył się krzyżyk ołtarzowy. Władze uznały, że zostało to sfingowane przez Toufara. 

Księdza aresztowano i brutalnymi metodami zmuszano do tego, by przyznał się do skonstruowania oszukańczego mechanizmu, za pomocą którego rzekomo poruszał krzyżykiem. W wyniku tortur ks. Toufar zmarł, został potajemnie pochowany w zbiorowym grobie na cmentarzu w miejscowości Ďáblice (dziś część  Pragi). Szczątki ks. Toufara odkrył dopiero w 2014 r. Jan Havrda, archeolog z NPU Praga.  Zidentyfikowano je dzięki badaniom DNA oraz dokumentacji cmentarnej i medycznej.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej oraz Czeskie Centrum Warszawa.

Wstęp wolny!

do góry