Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Kronika czasu przełomu. Górny Śląsk w latach 1919–1926 na fotografiach Stefana Pierzchalskiego“ – Katowice, 2 grudnia 2019

2 grudnia 2019 r. w  Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja książki Haliny Dudały i Mirosława Węckiego „Kronika czasu przełomu. Górny Śląsk w latach 1919–1926 na fotografiach Stefana Pierzchalskiego“. W promocji wzięli udział: autorzy publikacji Halina Dudała i Mirosław Węcki, dr Wojciech Schäffer – dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Moderacja spotkania: Renata Skoczek.

Album zawiera reprodukcje 360 zdjęć Stefana Pierzchalskiego (1876–1930) wykonanych w latach 1919–1926. Urodzony w Biskupicach pod Toruniem Pierzchalski rodzinnie związał się z Górnym Śląskiem, gdzie zamieszkał około 1919 roku. Prowadząc zakład fotograficzny w Katowicach, dokumentował wydarzenia związane z burzliwymi dziejami Górnego Śląska w okresie powstań śląskich i plebiscytu (1919–1921), a później pierwszymi latami istnienia województwa śląskiego w granicach II Rzeczypospolitej. Materiał wykorzystany w edycji pochodzi z albumu zdjęć Pierzchalskiego, przechowywanego w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Choć wiele zdjęć tego fotografa była już wielokrotnie publikowana, większość ujęć wykorzystanych w niniejszej edycji jest unikatowa i nieznana szerszemu kręgowi odbiorców. Część wstępna publikacji zawiera też artykuł, oparty m.in. na niepublikowanych dotąd materiałach, poświęcony biografii Stefana Pierzchalskiego.

Publikacja ukazała się w ramach oddziałowego projektu badawczego IPN „Powstania śląskie 1919–1920”.

 

 

do góry