Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska” – Katowice, 11 listopada 2019

W poniedziałek 11 listopada w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach odbyła się premiera filmu „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”, upamiętniającego postać Józefy Bramowskiej (1860-1942), działaczki społecznej, propagatorki polskości Śląska, przewodniczącej Zarządu Głównego Towarzystwa Polek na Śląsku, senatorki RP (1929–1930 i 1935).

Józefa Bramowska była związana z Żyglinem k. Tarnowskich Gór, była znaną w swoich czasach postacią publiczną, działaczką społeczną, ale także propagatorką czytelnictwa, stroju śląskiego, żoną i matką pięciu synów. Film zwraca uwagę na ciekawą, miejscami dramatyczną, historię życia śląskiej kobiety w trudnym momencie dziejowym. Poprzez pryzmat historii ukazuje postawę i wybory śląskich kobiet.

Celem przedsięwzięcia jest promocja postaci Józefy Bramowskiej, postaci charyzmatycznej, ale trochę zapomnianej i mało znanej, edukacja historyczna w atrakcyjnej, nowoczesnej i przystępnej formie, promocja wiedzy o powstaniach śląskich i ich bohaterach, kształtowanie postaw patriotycznych, czytelny i wiarygodny przekaz historyczny.

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zamierza dotrzeć z przekazem do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców (młodzież, dorośli, seniorzy). Premiera filmu w reżyserii Kamila Małeckiego i Aliny Chechelskiej – Płoskonki odbyła się w w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach (ul. Teatralna 4).

Kolejny pokaz zaplanowano m.in. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.

Pokazy zostaną połączone z rozmową i dyskusją na temat powstań śląskich i ich roli w historii.

Patronat honorowy nad projektem sprawuje katowicki Oddział IPN, za opiekę merytoryczną odpowiada Angelika Blinda z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

 

do góry