Nawigacja

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu „Sto lat dziejów polskiej techniki” – Bielsko-Biała, 17 stycznia 2019

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach

17 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących odbyło się rozdanie nagród uczniom szkół podstawowych z Bielska-Białej, Pszczyny i Cieszyna, biorących udział w konkursie "Sto lat dziejów polskiej techniki", którego celem było przywrócenie naszej pamięci osób zasłużonych dla polskiej nauki, techniki i gospodarki. Postaci te podobnie jak politycy i wojskowi wnieśli istotny wkład w postęp cywilizacyjny. Okres stu lat jaki minął od momentu odzyskania niepodległości był czasem niezwykle bogatym w naszych dziejach w takie osoby jak Kazimierz Prószyński - twórca pierwszego dźwiękowego filmu na świecie, Czesław i Tadeusz Tańscy - konstruktorzy samolotów i samochodów, a przy tym wielcy patrioci, niezapomniana trójca: Stanisław Rogalski, Stanisław Wigura, Jerzy Drzewiecki (RWD) czy twórca Syreny Sport - najpiękniejszego samochodu sportowego na świecie Cezary Nawrot. Należy mieć nadzieję, że w kolejnych latach konkurs będzie istniał i motywował młodzież do zainteresowań polską nauką i techniką, a także obejmie on swym zasięgiem również młodzież szkół ponadpodstawowych.  

Wyniki konkursu:

I miejsce Weronika Tokarczyk, Szkoła Podstawowa nr 2 w Cieszynie, za prezentację pt.: „Wizjonerski polski samochód XX wieku FSO Syrena SPORT”.
II miejsce Jakub Rokita, Szkoła Podstawowa nr 38 w Bielsku-Białej, za prezentację pt.: „Konstrukcja lekkiego czołgu polskiego TKS z okresu kampanii wrześniowej”.
III miejsce Stanisław Wałga, Szkoła Podstawowa nr 2 w Cieszynie, za prezentację pt.: „Polskie konstrukcje techniczne. Motoryzacja XX wieku”.

Wyróżnienia:
Dominika Bajda, Szkoła Podstawowa nr 2 w Cieszynie, za prezentację pt.: „Kazimierz Prószyński”.
Julia Panic, Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie, za prezentację pt.: „Fabryka samochodów małolitrażowych w Tychach”.
Sebastian Król, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, za prezentację pt.: „Profesor Jan Czochralski”.

 

 

 

do góry