Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Kamila Kartasińskiego „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”

W spotkaniu promocyjnym wzięli udział autor publikacji Kamil Kartasiński oraz recenzenci: dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice) i dr hab. Maciej Fic (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

31 stycznia 2019 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja książki Kamila Kartasińskiego „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”.

Spotkanie, prowadzone przez Pawła Czechowskiego z portalu Histmag.org rozpoczęło się od wystąpienia autora, który przedstawił losy głównego bohatera książki  Jana Szymczyka, mieszkańca Orzegowa, który w wieku 17 lat został powołany do Wehrmachtu. Kamil Kartasiński przedstawił swoje długoletnie badania nad biografią Jana Szymczyka oraz ich rezultaty, w tym m. in. nawiązanie kontaktów z rodzinami polskich i niemieckich oficerów, z którymi był związany główny bohater wspomnień. Po wystąpieniu autora książki, głos zabrał dr hab. Maciej Fic, podkreślając, że ,,między rozmówcami - Szymczykiem i Kartasińskim - nawiązała się nić serdecznego porozumienia, która pozwoliła szczerze i bez skrępowania przywoływać weteranowi wspomnienia sprzed 70 laty. Całość opowieści Szymczyka została opatrzona przez autora obszernymi przypisami oraz bogatą metodologią." Dr Sebastian Rosenbaum również podkreślił ,,szczególne walory opowieści Szymczyka, które wyłamują się ze wszelkich schematów i stanowią jedne z najbardziej wartościowych wspomnień Polaków służących przymusowo w Wehrmachcie".

Po zakończonym spotkaniu, zainteresowani mieli możliwość nabycia książki oraz wymienienia się własnymi wspomnieniami dotyczących przysłowiowego ,,dziadka z Wehrmachtu". 

***

„Świadkiem historii jest ponad 90-letni Górnoślązak Jan Szymczyk, którego wojenne losy skierowały najpierw do armii niemieckiej, a potem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. […] Lektura zawartości książki pozwala jednak dostrzec, że mimo różnicy wieku i odmiennych realiów dorastania, zarówno on jak i Autor książki nawiązali nić porozumienia. Nić ta – jak się wydaje – pozwoliła Janowi Szymczykowi szczerze i nieskrępowanie przywoływać swoje wspomnienia, nie kreując ich na potrzeby rozmowy czy z obawy o przedstawiane treści”.

Fragment recenzji dr. hab. Macieja Fica (Uniwerystet Śląski w Katowicach)

„Wspomnienia Szymczyka zaliczają się do ciekawych relacji wspomnieniowych. Ich autor, choć wywodzi się z polskiej rodziny górnośląskiej i w Wehrmachcie służy przymusowo i bez sympatii do »Germańców« zaskakuje realistyczną, momentami niezwykle pozytywną oceną morale i esprit du corps armii niemieckiej i jej dowódców. Choć w II Korpusie Polskim znalazł się z radością, nie unika cierpkich uwag pod adresem tej jednostki. To nietypowe konfiguracje postrzegania rzeczywistości. Wspomnienia Szymczyka są w wielu miejscach oryginalne, ciekawe i nieoczywiste, przynosząc obraz schyłku dwudziestolecia międzywojennego na polskim Górnym Śląsku i okresu wojny i okupacji, który daleki jest od poprawnych politycznie klisz”.

Fragment recenzji dr. Sebastiana Rosenbauma (IPN Katowice)

 

do góry