Nawigacja

Aktualności

Kalendarium działań edukacyjnych pracowników OBEN IPN w Katowicach przygotowanych w związku z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej

W 1940 r., z rozkazu Stalina i jego najbliższych współpracowników, Sowieci dokonali zbrodni na polskich jeńcach z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz na więźniach przetrzymywanych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRS wschodnich województw RP. Polscy oficerowie oraz pozostali jeńcy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie i Twerze, natomiast więźniów zamordowano w Mińsku, Kijowie, Charkowie i innych, nieznanych dotąd miejscach kaźni. Ogółem ofiarą masowego mordu padło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym ponad 14 tys. wojskowych. Sprawcy zacierali ślady, lecz w 1943 r. Las Katyński – jedno z miejsc kaźni – odsłonił swoją tajemnicę i o ludobójczej zbrodni dowiedział się cały świat. Obecnie przypada 78. rocznica tej zbrodni zwanej – od pierwszego miejsca, w którym odkryto zwłoki ofiar – zbrodnią katyńską.

Kalendarium działań edukacyjnych pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przygotowanych w związku z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej:

Gliwice

18 kwietnia 2018 r. w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8 a) – Prelekcja Eweliny Małachowskiej n temat zbrodni katyńskiej dla szkół.

25 kwietnia 2018 r. – Przegląd filmów „Echa Katynia” dla 6 batalionu powietrzno-desantowego w Gliwicach.

Jaworzno

17 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 (pokaz dla młodzieży) i 17.00 (pokaz otwarty) w Muzeum Miasta Jaworzna, ul. Parkowa 5 odbędzie się 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”.

Filmy prezentowane w ramach przeglądu:

  • „Miałam Ojca w wyobraźni“ (2010), scenariusz i realizacja: Tomasz Piotrowski;
  • „Nie pamiętam“ (2018), scenariusz: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, reżyseria: Mirosław Mamczur;
  • Rozstrzelać Polaków“ (2017), scenariusz: Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran;
  • „„W jednej chwili…“ (2018), etiuda BEN IPN opowiadająca historię Marii Czernek, wdowy po Janie Borkowskim – aspirancie Policji Państwowej zamordowanym w Zbrodni Katyńskiej.

Katowice

22 marca 2018 r., w godz. 14.30-15.30, w auli Szkoły Policji w Katowicach, przy ul. gen. Jankego 276.

Referat Zbigniewa Gołasza „Odkrywamy historię: Ostaszków, Twer i Miednoje“ w ramach „Spotkanie z historią“ dla słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

9 kwietnia 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) – Wykład Ryszarda Mozgola na temat: Zbrodnia Katyńska - połączony z prezentacją kronik filmowych (niemieckich, francuskich i rumuńskich) i fragmentów filmów archiwalnych poświęconych tej tematyce dla uczniów Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

23 kwietnia 2018 r., o godz. 10.00, w sali Parnasoss w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) odbędzie się gala IX Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Konkurs został zorganizowany przez Jadwigę Wiśniewską, poseł do Parlamentu Europejskiego, odbywa się pod patronatem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

23 kwietnia 2018 r., godz. 9.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) – Zajęcia na temat zbrodni katyńskiej dla klas VI i VII Zespołu Szkół Fundacji „Elementarz“ w Katowicach (prowadzenie Ewelina Małachowska).

26 kwietnia 2018 r. – 9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Projekcje odbędą się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro). Projekcje poprzedzone będą prelekcjami pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wstęp wolny!

Filmy prezentowane w ramach przeglądu:

  • „Miałam Ojca w wyobraźni“ (2010), scenariusz i realizacja: Tomasz Piotrowski;
  • „Nie pamiętam“ (2018), scenariusz: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, reżyseria: Mirosław Mamczur;
  • „Rozstrzelać Polaków“ (2017), scenariusz: Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran;
  • „W jednej chwili…“ (2018), etiuda BEN IPN opowiadająca historię Marii Czernek, wdowy po Janie Borkowskim – aspirancie Policji Państwowej zamordowanym w Zbrodni Katyńskiej.

26 kwietnia 2018 r. w Szkole Policji w Katowicach (ul. gen. Jankego 276) – Odkrywamy historię. Ostaszków – Twer – Miednoje. Warsztaty z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 75 rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.

Tarnowskie Góry

19 kwietnia 2018 r. w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) – Prelekcja Zbigniewa Gołasza „Od przysięgi na katowickim rynku, do dołów śmierci w Miednoje“.

Zabrze

24 kwietnia 2018 r., godz. 10.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu (ul. Tarnopolska 50) – Prelekcje: Zbigniewa Gołasza „Zabrzańscy funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego - ofiary zbrodni katyńskiej“ i Grzegorza Grześkowiaka (OSRP 1939) „Śląscy policjanci ofiary zbrodni katyńskiej“.

do góry