Nawigacja

Aktualności

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Katowice, 26 kwietnia 2018

26 kwietnia 2018 r., o godz. 16.00, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro),  odbył sę 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”. Projekcje dokumentów poprzedzone były prelekcjami pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy „Echa Katynia“. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad zbrodnią katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

Niektóre z zagranicznych filmów wyświetlanych przez IPN podczas przeglądu nie zostały jeszcze wyemitowane w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

Początkowo projekcje odbywały się tylko w Warszawie, od 2013 r. przegląd ma wymiar ogólnopolski. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Filmy prezentowane w ramach tegorocznego przeglądu:

  • „Miałam Ojca w wyobraźni“ (2010), scenariusz i realizacja: Tomasz Piotrowski;
  • „Nie pamiętam“ (2018), scenariusz: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, reżyseria: Mirosław Mamczur;
  • „Rozstrzelać Polaków“ (2017), scenariusz: Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran;
  • „W jednej chwili…“ (2018), etiuda BEN IPN opowiadająca historię Marii Czernek, wdowy po Janie Borkowskim – aspirancie Policji Państwowej zamordowanym w zbrodni katyńskiej.

 

do góry