Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętniająca 35. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek – Katowice, 16 grudnia 2016

Oficjalne uroczystości upamiętniające 35. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek rozpoczęły się mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc. Później uczestnicy liturgii przeszli pod Krzyż – Pomnik Poległych Górników przy kopalni „Wujek”, gdzie odbyła się druga część obchodów. Obok Andrzeja Dudy prezydenta RP wzięli w niej udział: dr Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, a także przedstawiciele władz miasta, województwa oraz parlamentarzyści. Pamięć zamordowanych górników uczcili też ich koledzy oraz rodziny. 

Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników z KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku, witając zgromadzonych przypomniał wydarzenia, których był uczestnikiem i świadkiem. 

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na temat dramatycznych wydarzeń w kopalni „Wujek”, sprzed 35 lat podkreślił: To była zbrodnia – zbrodnia, której dopuścili się komuniści! To była zdrada – zdrada, której dopuścili się i dopuszczali się cały czas, przez cały tamten czas komuniści! To była hańba, bo jak można było strzelać z karabinu do bezbronnych ludzi?!

Prezydent przypomniał, że górnicy z „Wujka” i inne ofiary stanu wojennego w Polsce walczyli właśnie o wolność, solidarność i sprawiedliwość. 

Na zakończenie uroczystości odczytano Apel Pamięci Poległych oraz oddano salwę honorowa. Pod pomnikiem upamiętniającym poległych górników złożono wiązanki kwiatów i wieńce. Uroczystości odbyły się w asyście kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Fot.: M. Kobylańska, K. Liszka.

do góry