Nawigacja

Aktualności

Pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Bieg Dziewięciu Górników– Katowice, 16 grudnia 2016

16 grudnia 2016  r. pod patronatem honorowym  Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odbył się Bieg  Dziewięciu Górników. O godzinie 13.00  pod Krzyż Pomnik Dziewięciu Górników dotarło około 400 uczniów wraz z opiekunami z 40 szkół województwa śląskiego. Sponsorami biegu byli: Narodowe Centrum Kultury oraz Narodowy Bank Polski. 

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności już po raz czwarty zorganizowało  Bieg Dziewięciu Górników. Jego idea polegała na tym, że uczniowie ze szkół (gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) województwa śląskiego (z każdej szkoły 9 uczniów), przybiegli w rocznicę pacyfikacji Kopalni „Wujek” pod Krzyż Dziewięciu Górników w Katowicach Brynowie, by w ten sposób oddać hołd zastrzelonym górnikom.
Bieg miał formę maratonu lub sztafety. Każdy z uczniów oraz ich opiekunowie byli ubrani w koszulkę z wizerunkiem jednego z górników zastrzelonych w czasie pacyfikacji Kopalni „Wujek” .

Fot.: K. Liszka.

do góry