Zakończyły się półfinały X edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. W sumie do Oddziałów i Delegatur IPN w całej Polsce zgłosiło się 288 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy spróbowali swoich sił w recytacji poezji i prozy lagrowej.
Podczas gali finałowej swój region będą reprezentowali:
- Zuzanna Zaprzalska z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. W. Reymonta w Lublinie;
- Łucja Sendal z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie;
- Aleksandra Kucab z II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu;
- Zuzanna Mączka z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica;
- Olgierd Więckowski z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie;
- Amelia Wojtowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie;
- Nikodem Chwastek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej;
- Julia Cecylia Staniaszek z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie;
- Martyna Maciejczak z Zespołu Szkół nr 1 im. Bartłomieja z Bydgoszczy;
- Justyna Bożewicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie;
- Monika Wiesławska z I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku;
- Katarzyna Hebda z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej;
- Maja Machniewska z Zespołu Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim;
- Jagna Kij z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich;
- Marietta Włodarska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie;
- Wiktoria Barcz z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie;
- Wojciech Szymoniak z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie;
- Milena Sobiesiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej;
- Amelia Anisiewicz z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie
Organizatorzy zdecydowali także o przyznaniu w tym roku aż 9 złotych biletów:
- Julia Troc z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku;
- Emilia Kmiotek z Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. Św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie;
- Fabian Więckowski z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie;
- Hubert Targosz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach;
- Łucja Brzeska z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie;
- Krzysztof Jereczek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku;
- Blanka Szudarek ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie
- Zuzanna Szczepańska z Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Konstantego Radziwiłła w Zespole Szkół w Komornicy;
- Maja Bandura ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie.
Gala Finałowa odbędzie się 17 kwietnia 2024 r. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej o godz. 10.00. Nagrodą główną dla finalistów i ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec i odwiedzenie Muzeum Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck w maju 2024 r.
Zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowych oraz mediów społecznościowych: facebook.com/wkregupoezjiiprozy
Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.
Patronat medialny nad konkursem: Gość Niedzielny, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice oraz Radio Em.