Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie Jana Ficka ps. „Jamnik“, żołnierza VII Śląskiego Okręgu NSZ – Węgierska Górka, 2 października 2023

2 października 2023 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca Jana Ficka ps. “Jamnik” - żołnierza  NSZ  Zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka” . Wydarzenie, zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach oraz Gminę Węgierska Górka, rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po niej przemaszerowano na cmentarz parafialny w Cięcinie. Przy grobie, po przywitaniu zgromadzonych przez Piotra Tyrlika – wójta Gminy Węgierska Górka, odśpiewano hymn narodowy. Następnie głos zabrał Jan Kwaśniewicz – naczelnik OBUWiM, który przybliżył ideę oznaczania grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, jak również postać śp. Jana Ficka ps. Jamnik, zwłaszcza okoliczności jego śmierci w wyniku operacji „Lawina”.  Po przemówieniu nastąpiło oznaczenie grobu, po którym została odmówiona modlitwa przeprowadzona przez ks. prob. Henryka Zontka. Nie zabrakło również Modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych odczytanej przez Wiesława Snaczke - przedstawiciela Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Rodzynki". Uroczystość zakończyło wzruszające wystąpienie Antoniego Ficka – bratanka bohaterskiego partyzanta.

Jan Ficek ps. „Jamnik” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu w pow. żywieckim. Był synem Franciszka i Franciszki z d. Kubica. Uczestniczył wraz z rodziną w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”.

Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych, prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r., a pogrzeb państwowy miał miejsce 19 lipca 2022 r.

Polecamy artykuł  „Operacja Lawina“, który ukazał się w książce autorstwa dr. Dariusza Węgrzyna, dr. hab. Adama Dziuby, dr. Tomasza Kurpierza: „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948“ (Katowice-Warszawa 2019).

do góry