Nawigacja

Aktualności

Uroczystość pogrzebowa śp. Jana Ficka, żołnierza VII Śląskiego Okręgu NSZ – Węgierska Górka – Cięcina, 19 lipca 2022

W wydarzeniu uczestniczył Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Jan Ficek ps. „Jamnik” żołnierz VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka” został zamordowany 76 lat temu w Grodkowie przez funkcjonariuszy UB. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych, prowadzonych przez IPN, wiosną 2016 r.

19 lipca 2022 r. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce, przy ul. Kościuszki 66, odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Jana Ficka ps. „Jamnik”. Żołnierz spoczął w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Cięcinie, przy ul. Jana Pawła II. Asystę wojskową zapewnił 18. Batalion Powietrznodesantowy z Bielska-Białej.

Ks. por. Krzysztof Włosowicz przypomniał w czasie kazania losy śp. Jana Ficka. Podkreślił, że zachowywanie pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale jest dla nas zaszczytem.

Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN mówił w czasie uroczystości o tym, że obecnie na naszych oczach powstają na wschodzie masowe groby, a na Białorusi niszczone są mogiły żołnierzy Armii Krajowej. „Cywilizacja śmierci, która – wydawało się – zanikła, unosi głowę. Tym większa jest nasza determinacja, aby te zamiary przekreślić; odnaleźć tych, którzy mieli zostać nieodnalezieni. Przywrócić pamięci, oddać im należą część i złożyć hołd za służbę Ojczyźnie i nam wszystkim” – dodał.

Bratanek Jana Ficka – Antoni Ficek – podkreślił, że jego stryj żegnając się z rodziną powiedział: „Jak się wszystko ułoży, będę wam pomagał. Wrócę. Czekajcie na mnie”. „Zatrzymali go w Grodkowie. Głęboko w lesie, na polanie. Jak się później okazało, była to polana śmierci. (…) Byłem tam wielokrotnie. Patrząc na to miejsce łzy zawsze mi płyną”. Dodał, że teraz Jan Ficek „został oddany rodzinie”.

Jan Ficek ps. „Jamnik” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu w pow. żywieckim. Był synem Franciszka i Franciszki z d. Kubica. Uczestniczył wraz z rodziną w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”.

Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prowadzonych przez IPN prac poszukiwawczych wiosną 2016 r. w Grodkowie.

Polecamy artykuł  „Operacja Lawina“, który ukazał się w książce autorstwa dr. Dariusza Węgrzyna, dr. hab. Adama Dziuby, dr. Tomasza Kurpierza: „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948“ (Katowice-Warszawa 2019).

 

 

 

 

do góry