Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Polenlagry – niemieckie obozy dla Polaków na Górnym Śląsku” – Pogrzebień, 13 września 2023

  • Film „Kinderlager Pogrzebin”. Fot. Beno Benczew/IPN
    Film „Kinderlager Pogrzebin”. Fot. Beno Benczew/IPN

13 września 2023 r., o godz. 10.00 w Pałacu Sióstr Salezjanek w Pogrzebieniu odbyła się konferencja „Polenlagry – niemieckie obozy dla Polaków na Górnym Śląsku”. W programie m.in. wystąpienie dr. Andrzeja Sznajdera, dyrektora Oddziału IPN w Katowicach oraz pokaz filmu „Kinderlager Pogrzebin”.

Film „Kinderlager Pogrzebin” opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska z d. Kasprzyk, Anna Szafraniec z d. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu.

Film skupia się właśnie na tym momencie historii obozu kiedy to Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na Kinderlager, obóz dla dzieci. Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu i zostały odnalezione przypadkowo w trakcie remontu.

Scenariusz napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski, który również wyreżyserował obraz oraz Piotr Kuliś. Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.

Film zrealizowała TVP 3 Katowice, a producentem był  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności Polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 r. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 r. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 r, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

 

do góry