Nawigacja

Aktualności

Oszek, zmagania z legendą - zapraszamy do zapoznania się z fragmentami komiksu autorstwa Zbigniewa Tomeckiego i Gabrieli Becli, duetu znanego z trylogii komiksowej „Monte Cassino” czy komiksu „Jachna”

Najnowszy komiks „Oszek, zmagania z legendą” powstał z inicjatywy katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej jako jeden z projektów z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

  • Oszek, zmagania z legendą
    Oszek, zmagania z legendą

Kwiecień 1938 roku. W wieku 42 lat umiera niespodziewanie w wyniku choroby kapitan Robert Oszek, odznaczony za męstwo uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i III powstania śląskiego. Postać wyjątkowa – w czasie wojny odważny żołnierz, opanowany i nieustępliwy w boju, w czasie pokoju działacz kombatancki i niepokorny bohater wielu skandali. Przez jednych wielbiony, przez innych znienawidzony obiekt niezliczonych donosów. W jego śmierci nie byłoby nic wyjątkowego, gdyby nie jedna… plotka. Za sprawą tej plotki lokalny katowicki dziennikarz zostaje wciągnięty w śledztwo zlecone przez kontrwywiad wojskowy. Na szali bezpieczeństwo państwa. Czy dziennikarz podoła zadaniu?

O komiksie można przeczytać też tu: Oszek, zmagania z legendą

Komiks jest już do nabycia w księgarniach oraz w Księgarni IPN: Oszek. Zmagania z legendą

Scenariusz: Zbigniew Tomecki 
Rysunki: Gabriela Becla
Wkładka historyczna: Zbigniew Gołasz
Recenzent: dr Mirosław Węcki

Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej – Katowice 2023

Zapraszamy również do zapoznania się z wystawą poświęconą Robertowi Oszkowi

do góry