Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu „Śląski pirat - marzenie o morzu i polskim Śląsku” – 30 maja 2023

127 lat temu, 30 maja 1896 r. w Zabrzu urodził się kpt. Robert Oszek, bohater wojny polsko-bolszewickiej oraz III powstania śląskiego.

30 maja 2023 r. na kanale IPNtv Katowice na YouTube odbyła się premiera filmu „Śląski pirat – marzenie o morzu i polskim Śląsku”  poświęconego  Robertowi Oszkowi. Scenariusz i reżyseria filmu: Kamil Niesłony, Maciej Marmola. W filmie wystąpili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rowery Zabytkowe Zabrze. Film został zrealizowany w koprodukcji Oddziału IPN w Katowicach z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Kpt. Robert Oszek urodził się w Zabrzu, w mieście, w którym w 1903 r. Wojciech Korfanty zwyciężył w wyborach do parlamentu niemieckiego. Ich drogi miały się w przyszłości przeciąć. Oszek pochodził z rodziny górniczej. Jako nastoletni chłopiec, by spełnić marzenia o egzotycznych podróżach, uciekł z domu i zaciągnął się na okręt wielorybniczy. Następnie rozpoczął służbę w marynarce cesarskiej, biorąc udział w niemieckiej ekspedycji do Meksyku i Haiti. Podczas I wojny światowej odznaczony został za męstwo krzyżem Żelaznym II i I klasy. Następnie zdezerterował z armii niemieckiej, by zaciągnąć się do polskiej marynarki wojennej. Walczył przeciwko bolszewikom we flotylli pińskiej i dnieprzańskiej. Został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz krzyżem Virtuti Militari. Podczas III powstania śląskiego utworzył oddział szturmowy marynarzy, wyposażony w samochód pancerny „Korfanty”. Zdaniem niektórych, jego odwaga i bohaterstwo w krytycznych momentach niemieckiej kontrofensywy zadecydowały o powstrzymaniu natarcia, a tym samym o sukcesie powstania. Na polecenie Wojciech Korfantego stłumił bunt w dowództwie grupy „Wschód”, aresztując jego przywódców. Za działalność na Górnym Śląsku został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i ponownie przedstawiony do odznaczenia krzyżem Virtuti Militari. Zmarł w 1938 r. w Katowicach.

Polecamy wystawę „Robert Oszek (1896–1938) – żołnierz Niepodległej”.

30 września 2021 r. grób Roberta Oszka został oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Bohater spoczywa na cmentarzu garnizonowym w Katowicach, przy ul. Meteorologów.

W 2023 r. został wydany  komiks „Oszek, zmagania z legendą”, autorstwa Zbigniewa Tomeckiego i Gabrieli Becli. Wydawnictwo komiksowe przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

do góry