Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W piątek 27 stycznia 2023 r. na cmentarzu żydowskim w Katowicach, przy ul. Kozielskiej zgromadzili się przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w celu oddania hołdu ofiarom Holokaustu.

27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady KL Auschwitz. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W piątek 27 stycznia 2023 r. na cmentarzu żydowskim w Katowicach, przy ul. Kozielskiej zgromadzili się członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Pawłem Grabcem na czele oraz przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach z Janem Kwaśniewiczem – naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w celu oddania hołdu ofiarom Holokaustu.

Przy symbolicznym grobie ofiar niemieckiego terroru, na którym upamiętniono między innymi członków rodzin: Goldschmidt, Rusinek, Lipman, Rajfer, Sapir i Mandelkier. W trakcie uroczystości głos zabrali Paweł Grabiec oraz Jan Kwaśniewicz. W przemówieniach przywołali historię święta oraz wydarzenia z 27 stycznia 1945 r. w KL Auschwitz. Następnie złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono tradycyjną żydowską modlitwę.

Poniżej prezentujemy inicjatywy podjęte przez Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach dla uczczenia pamięci ofiar:

do góry