Nawigacja

Aktualności

IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023

W projekcie wzięło udział ponad 200 uczestników z kilkunastu szkół z ośmiu powiatów, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat.

Wczesnym rankiem w piątek 13 stycznia 2023 r. rozpoczęła się IV edycja projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju“, którego głównymi organizatorami są: Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Młodzież uczestnicząca w projekcie, w asyście dyrektora katowickiego oddziału IPN dr Andrzeja Sznajdera, starosty bieruńsko - lędzińskiego Bernarda Bednorza, przedstawicieli rodzin oświęcimskich z Komitetu 14 czerwca oraz dyrektora ZST nr 2 z Chorzowa Haralda Kajzera, spod mogiły ostatnich ofiar Oświęcimia, gdzie pobrała „Światło Pokoju”, ruszyła sztafetowym biegiem w kierunku Gliwic, zgodnie z trasą „marszu śmierci”. Uczestniicy dotarli do ośmiu miejsc pamięci związanych z tragicznymi styczniowymi wydarzeniami z 1945 r. w: Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach. Przy każdym z nich oddany został hołd przy współudziale lokalnych władz i lokalnej społeczności. Do ostatniego miejsca, zbiorowej mogiły ofiar marszów śmierci na gliwickim cmentarzu komunalnym przy ul. Kozielskiej, młodzież dotarła późnym popołudniem.

Po rozpoczęciu biegu przedstawiciele organizatorów oddali hołd wszystkim ofiarom KL Auschwitz pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11.

Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży była sesja popularnonaukowa, stanowiąca jednocześnie podsumowanie biegu, która odbyła się 7 lutego 2023 r., o godz. 12.00 w auli im bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. W programie: panel poświęcony tematyce martyrologii obozowej, spotkanie młodzieży z żywym świadkiem historii, byłym więźniem KL Auschwitz, spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz, pracownikiem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945), współautorką bestsellera „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”.

Wydarzeniem towarzyszącym był również  konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Auschwitz nie spadło z nieba – nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, skierowany do uczniów kilkudziesięciu szkół współpracujących przy realizacji projektu.

Projekt edukacyjno-sportowy ma na celu upamiętnienie ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Gliwic oraz 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dodatkowo organizatorzy mają na celu upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat historii II wojny światowej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z ostatnim okresem funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Po raz czwarty w formie biegu ponad 200 uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Gliwic, Oświęcimia, Tych, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi i Przyszowic upamiętniło ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowymi patronatami przez: Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, starostę powiatu bieruńsko–lędzińskiego Bernarda Bednorza, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę, prezydenta Gliwic Adama Neumanna,  burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicę, Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) oraz Komendę Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Poprzednie edycje projektu były pośrednio nagradzane ogólnopolskimi historycznymi nagrodami BohaterON 2020 oraz ogólnopolską nagrodą im. Grażyny Langowskiej w 2021 r.

Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów przypadającego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało uchwalone 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

do góry