Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji „Historia jak z filmu“ w Radiu Katowice

  • Cykl audycji „Historia jak z filmu“ w Radiu Katowice.
    Cykl audycji „Historia jak z filmu“ w Radiu Katowice.

Radio Katowice, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Silesia Film łączą siły we wspólnym audialnym projekcie. Przez 12 miesięcy na antenie Radia Katowice i na podcasty.radio.katowice.pl, raz w miesiącu - w ostatnią niedziele miesiąca o 12.30 będziemy rozmawiać o najważniejszych filmach w polskiej historii. Czy to się uda? Czy w radiu można obejrzeć...film? Jak najbardziej - eksperci IPN-u i Silesia Film rozsiądą się w radiowych fotelach i przeniosą nas w czasie i przestrzeni. Na dobry początek..."Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. W lutowej audycji o filmie "303. Bitwa o Anglię". Gośćmi majowej  audycji byli Mariusz Ciszewski z Silesia Film i Bartłomiej Warzecha (IPN Katowice). Rozmawialiśmy o filmie „Upadek“. Gościem programu w czerwcu był dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), który opowiadał o filmie „Good Bye Lenin“. W lipcu gościem programu był Michał Miwa-Młot, który opowiedział o filmie „Wołyń“ w reż. W. Smarzowskiego, w związku z 80. rocznicą zbrodni wołyńskiej.  Gościem sierpniowego programu był dr hab. Adam Dziuba (OBBH IPN Katowice), który opowiedział o  filmie pt.  Most szpiegów.  W październikowej audycji gościem był Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowice, który omówił film pt. Pociągi pod specjalnym nadzorem.

3 grudnia 2023 r., o godz. 14.30 gościem programu będzie dr Mirosław Węcki, który opowie słuchaczom o filmie „Blaszany bębenek“

Zapraszamy!

Cykl „Historia jak z filmu“ zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o 14.30 na antenie Radia Katowice, potem we wszystkim platformach streamingowych.

***

3 października 2022 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim Radiem Katowice, Instytucją Filmową Silesia Film w Katowicach, a Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Porozumienie zawarto w związku z realizacją projektu edukacyjnego „Historia na Ekranie”.

do góry