Nawigacja

Aktualności

Szkolenie „Szlaki Nadziei" dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych

13 stycznia 2023 r. i 3 lutego 2023 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) odbyło się szkolenie „Szlaki Nadziei" dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Projekt IPN realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. 

W ramach wykładów i warsztatów nauczyciele wzbogacili  swoją wiedzę, poznali  materiały edukacyjne IPN i narzędzia multimedialne. Prowadzący przypomnieli o wysiłku zbrojnym Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz omówili, wspólnie z nauczycielami, losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa.

Cykl jest podzielony na dwie części prowadzone w rocznych odsłonach. Każda z nich zostanie zakończona w czerwcu, odpowiednio 2023 i 2024 r. wręczeniem zaświadczeń potwierdzających udział w szkoleniu lub certyfikatów – dla osób, które spełnią dodatkowe wymagania.

Program szkolenia:

  • 13 stycznia 2023 r.

Michał Miwa-Młot (OBEN IPN Katowice) – Nadal walczymy – wojsko polskie na wychodźstwie 1939-1941.

dr hab. prof. UŚ Miłosz Skrzypek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Polski rząd na emigracji w latach 1939-1943.

Bartłomiej Warzecha (OBEN IPN Katowice) – Od Zaleszczyk do Londynu – polska emigracja polityczna we Francji i Anglii 1939-1943.

Warsztaty edukacyjne „First to fight” – prowadzenie Ewelina Małachowska (OBEN IPN Katowice).

  • 3 lutego 2023 r.

dr hab. prof. UŚ Miłosz Skrzypek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Stosunki polsko-radzieckie do 1943 r.

Ryszard Mozgol (OBEN IPN Katowice) – Z nieludzkiej ziemi w cztery świata strony. Szlak tułaczy Polaków w czasie II wojny światowej.

dr Angelika Blinda (OBEN IPN Katowice) – Zbrodnia Katyńska.

Warsztaty edukacyjne „Śledztwo Katyńskie” –  prowadzenie Ewelina Małachowska, OBEN IPN Katowice.

  • Szkolenie „Szlaki Nadziei" dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych
    Szkolenie „Szlaki Nadziei" dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa.

Więcej o projekcie „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

do góry