Nawigacja

Aktualności

41. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” – Katowice, 16 grudnia 2022

Przed południem w holu głównym Uniwersyteckiego Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach przedstawiciele: Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach, organizacji kombatanckich, władz samorządowych, wojewódzkich, medycznych, w tym m.in. NSZZ „Solidarność”, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wspaniałą postawę pracowników służby zdrowia, którzy w dniu pacyfikacji KWK „Wujek” organizowali pomoc dla rannych górników. IPN reprezentował w czasie uroczystości dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

„Tego dnia chcemy oddać hołd pracownikom służby zdrowia, którzy zdali jakże trudny egzamin z wykonywania swoich obowiązków. Ich postawa, solidarna i zgodna z przysięgą Hipokratesa stanowiła dla naszego środowiska podwaliny odbudowy samorządności zawodowej i uczelnianej. Byliśmy, jesteśmy i będziemy z nich dumni” - podkreślił w czasie uroczystości prof. Grzegorz Opala, Przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”.

Tablica znajdująca się w Centralnym Szpitalu Klinicznym upamiętnia pracowników niosących pomoc osobom poszkodowanym w wyniku działań sił milicyjno-wojskowych podczas tłumienia strajku w kopalni „Wujek”, a także tych wszystkich, którzy w okresie stanu wojennego nieśli pomoc i otaczali opieką uczestników antykomunistycznej opozycji. Tablica została odsłonięta w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek.

W 41. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” odbył się X Bieg Dziewięciu Górników, w którym wzięło udział ponad 850 uczniów z 86 szkół Śląska i Zagłębia. Uczestnicy przybiegli z różnych stron, by razem pokonać ostatni odcinek i zakończyć bieg przy Pomniku-Krzyżu.

Główne uroczystości upamiętniające krwawą pacyfikację KWK „Wujek” 16 grudnia 1981 r., podczas której od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. (ul. Piękna 8, Katowice) koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

Po mszy odsłonięto tablicę przypominającej słowa wdowy po jednym z zabitych górników Teresy Kopczak wypowiedziane podczas obchodów rocznicowych 16 grudnia 1986 r.

„Wzorem ukrzyżowanego, my wdowy po tragicznie zmarłych przed pięciu laty górnikach i ich osierocone dzieci, wybaczamy w duchu wiary i ewangelicznej miłości nieprzyjaciół naszym winowajcom. Wybaczamy, chociaż to takie trudne, bo chcemy, jak uczy św. Paweł, zło dobrem zwyciężaj“.

W kościele odczytano listy, które przesłali: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście odczytanym przez ministra Andrzeja Derę, że „krwawa pacyfikacja kopalni Wujek stanowi największą zbrodnię stanu wojennego”.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż–Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek” (Plac NSZZ Solidarność), gdzie odbył się apel poległych, nastąpiło składanie wieńców i kwiatów. W upamiętnieniu wzięły udział rodziny zamordowanych górników oraz przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich, samorządowych, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz mieszkańcy Katowic. W głównych uroczystościach IPN reprezentowali dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

W 41. rocznicę tragicznych wydarzeń pod kopalnią Wujek, przedstawiciele IPN odwiedzili groby oraz miejsca upamiętnienia górników poległych podczas pacyfikacji KWK „Wujek”, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Akcja organizowana została we współpracy Oddziałów IPN w: Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.

Pacyfikacja kopalni „Wujek” – największa zbrodnia stanu wojennego

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

Gdy 13 grudnia 1981 roku o świcie górnicy z katowickiej kopalni „Wujek” przygotowywali się do rozpoczęcia pracy, nie wiedzieli jeszcze o gigantycznej operacji komunistycznej władzy, wymierzonej w „Solidarność” i miliony popierających ją Polaków. Niepewność wzbudziła natomiast informacja o brutalnym zatrzymaniu minionej nocy Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarności”. Po porannym przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego było już jasne, że to efekt stanu wojennego. Wkrótce zaczął się górniczy protest.

Strajkujący domagali się uwolnienia Ludwiczaka oraz innych aresztowanych działaczy z całego kraju, a także zniesienia stanu wojennego, co miało umożliwić ponowną działalność związku. Stanął nie tylko „Wujek” – na terenie woj. katowickiego strajkowało około 50 zakładów pracy.

Władze PRL postanowiły spacyfikować „bunt” górników także po to, by zastraszyć innych. Już 14 grudnia wojsko i milicja przystąpiły do tłumienia protestów. W Jastrzębiu-Zdroju pod kopalnią „Manifest Lipcowy” otworzono ogień do górników, raniąc czterech z nich.

Była to zapowiedź najkrwawszej pacyfikacji w okresie stanu wojennego – masakry przeprowadzonej przez ZOMO na terenie KWK „Wujek”, gdzie strajkowało ok. trzech tys. górników. Decyzję o użyciu siły podjęto 15 grudnia wieczorem, podczas narady Wojewódzkiego Komitetu Obrony. Ogrom sił, które skierowano do kopalni – 1471 funkcjonariuszy MO i ZOMO oraz 760 żołnierzy, dysponujących 22 czołgami i 44 wozami bojowymi – jednoznacznie świadczył o zamiarach komunistów. Początek akcji „odblokowania” kopalni zaplanowano na 16 grudnia.

Kilka minut po godzinie 8.00 teren KWK „Wujek” szczelnie otoczyła milicja, do której później dołączyło wojsko. Po wezwaniu strajkujących do rozejścia się (niewzruszeni protestujący odśpiewali m.in.: Mazurek Dąbrowskiego), użyciu armatek wodnych i wyrzutni gazu, rozpoczął się szturm na kopalnię. Na teren zakładu wjechały czołgi i wozy bojowe, taranując ogrodzenie. Strajkujący próbowali się bronić m.in.: przy użyciu metalowych prętów. Stawiali też pośpiesznie barykady.

Największy dramat rozegrał się ok. 12.30, gdy do akcji pacyfikacyjnej skierowano pluton specjalny ZOMO. Funkcjonariusze wyposażeni w pistolety maszynowe zabili sześciu górników. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł potem do dziewięciu – trzech rannych zmarło w szpitalu.

Plan zduszenia siłą strajku w KWK „Wujek”, a także charakter ran postrzałowych ofiar (jamy brzusznej, klatki piersiowej czy czaszki) dowodzą, że masakra z 16 grudnia była działaniem z premedytacją. Świadczy o tym także fakt utrudniania przez wojsko i milicję akcji ratunkowej na terenie kopalni.

Krwawy rezultat pacyfikacji „Wujka” – 9 zabitych i 23 rannych górników (nie licząc zatrutych gazem) przesądził o zakończeniu strajku w dniu masakry, 16 grudnia. Rany odniosło także kilkudziesięciu funkcjonariuszy milicji i żołnierzy.

Władze komunistyczne postawiły przed sądem organizatorów protestu. 3 lutego 1982 roku wydano wyroki – dwa tygodnie po umorzenia śledztwa w sprawie odpowiedzialności funkcjonariuszy za użycie broni palnej (rzekoma „obrona konieczna”). Na cztery lata więzienia skazano przewodniczącego Komitetu Strajkowego Stanisława Płatka. Inni sądzeni – Adam Skwira, Marian Głuch i Jerzy Wartak, usłyszeli wyroki trzech lat więzienia.

Potrzeba było aż 27 lat, aby ukarać odpowiedzialnego za krwawą pacyfikację „Wujka” – dowódcę plutonu specjalnego ZOMO sierż. Romualda Cieślaka (24 czerwca 2008 roku został skazany na sześć lat pozbawienia wolności). Kilkunastu jego podwładnych otrzymało kary od trzech i pół roku do czterech lat więzienia.

Przywódcy PZPR, którzy poprzez decyzję o stanie wojennym przypieczętowali los górników, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Ówczesny szef MSW Czesław Kiszczak był sądzony w związku z masakrą w „Wujku” kilkukrotnie, począwszy od 1994 roku. W 2008 roku sąd uznał jego „nieumyślną winę”, jednak rok później były szef MSW został uniewinniony.

Generał odpowie teraz przed Sędzią Najwyższym – powiedział po śmierci Kiszczaka Czesław Kłosek z kopalni „Manifest Lipcowy”. Strajkujący wówczas górnik do dziś nosi pocisk w kręgosłupie po tamtej akcji milicji.

Lista zabitych górników z KWK „Wujek”:

 • Józef Czekalski (48 lat)
 • Krzysztof Giza (24 lata)
 • Joachim Gnida (28 lat)
 • Ryszard Gzik (35 lat)
 • Bogusław Kopczak (28 lat)
 • Andrzej Pełka (19 lat)
 • Jan Stawisiński (21 lat)
 • Zbigniew Wilk (30 lat)
 • Zenon Zając (22 lata)

 

 • Ulotka informacyjna na temat masakry w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” 16 grudnia 1981 r. (mat. arch).
  Ulotka informacyjna na temat masakry w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” 16 grudnia 1981 r. (mat. arch).

 

 

do góry