Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia obelisku „Pamięci funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej” – Jaworzno, 23 września 2022

W piątek, 23 września 2022 r. w Jaworznie w Parku Zielona odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku „Pamięci funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Komendę Miejską Policji w Jaworznie. 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, którą celebrował bp Grzegorz Kaszak, metropolita sosnowiecki  w intencji policjantów i pracowników cywilnych oraz ich rodzin, jak również w intencji funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej stacjonującej na terenie Jaworzna w latach 1936-1939 oraz funkcjonariuszy Polskiej Policji walczących i poległych w obronie granic oraz wolności Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie odbył się uroczysty apel na Rynku Głównym w Jaworznie, w trakcie którego nastąpiło nadanie sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie. Od piątku jaworzniccy policjanci mają swój sztandar, który został ufundowany przez społeczność miasta Jaworzna w dowód zaufania i uznania dla policyjnej służby i pracy. Akt Nadania Sztandaru podpisał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Sztandar z rąk prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta odebrał zastępca komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, a następnie wręczył go komendantowi Miejskiemu Policji w Jaworznie insp. dr. Piotrowi Uwijale.

Uroczystość zwieńczyło odsłonięcie obelisku „Pamięci funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej”. Upamiętnienie zostało sfinansowane między innymi ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach.

W uroczystości udział wzięli: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, gen. bryg. (w st. sp.) dr Tomasz Miłkowski reprezentujący wojewodę śląskiego, bp Grzegorz Kaszak, prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, straży pożarnej, wymiaru sprawiedliwości, kierownicy instytucji, emerytowani komendanci jaworznickiej policji oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach oraz Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach.

  • Policjanci w czasie uroczystości w Krakowie, na Placu Matejki. Kompania 7 (G) Rezerwy Policji Państwowej. Fot. NAC.
    Policjanci w czasie uroczystości w Krakowie, na Placu Matejki. Kompania 7 (G) Rezerwy Policji Państwowej. Fot. NAC.

Od 16 września do 30 listopada 2022 r. na Rynku w Jaworznie prezentowana jest wystawa czasowa 7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie w latach 1936-1939.

Ekspozycja upamiętnia 7. Kompanię Rezerwy Policji Państwowej, która w latach 1936-1939 stacjonowała w Jaworznie. Zasłużona jednostka najbardziej chwalebne karty swojej historii zapisała w sierpniu i wrześniu 1939 r., broniąc granicy Rzeczypospolitej na Górnym Śląsku przed oddziałami Freikorpsu i Wehrmachtu.

do góry