22 września 2022 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) odbyła się prezentacja publikacji „Atlas Górnego Śląska 1919-1922. Wybór źródeł kartograficznych”, oprac. przez: dr. hab. Grzegorza Bębnika, Michała Mączkę, dr. Sebastiana Rosenbauma i dr. Mirosława Węckiego.
W dobie polsko-niemieckiego konfliktu o Górny Śląsk w latach 1918–1922 mapy i plany były jednym z narzędzi wzajemnej rywalizacji. Korzystano z nich w celach propagandowych – chętnie sięgała po nie zarówno polska, jak i niemiecka strona sporu. Stały się też naturalnym „produktem” zmagań militarnych oraz rozstrzygnięć politycznych. Z tego też względu stanowią one znakomite źródło do ówczesnej historii regionu górnośląskiego, do tego rzadko prezentowane w literaturze przedmiotu. Przykłady takich materiałów kartograficznych zamieszczamy w niniejszym Atlasie Górnego Śląska 1918–1922. Nie ograniczamy się do strony polskiej i niemieckiej, sięgając również do spuścizny kartograficznej wojsk alianckich (szczególnie francuskich i włoskich), stacjonujących tu w latach 1920–1922.
Mapy i plany opublikowane w atlasie są wyborem najciekawszych naszym zdaniem materiałów. Sama publikacja nie pretenduje do rangi całościowego ukazania tego obszernego zasobu źródłowego. Liczmy jednak, że zyska ona uznanie osób zainteresowanych tym okresem w historii Górnego Śląska.
Atlas Górnego Śląska 1918–1922 składa się z dwóch części: teki z reprodukcjami 29 map i planów, oraz zeszytu zawierającego wstęp, katalog i 80 kolejnych reprodukcji. Publikacja ta jest jednym z wydawnictw Oddziału IPN w Katowicach przygotowanych w ramach Oddziałowego Projektu Badawczego „Powstania śląskie 1919-1921”.