Nawigacja

Aktualności

Konstanty Wolny patronem dworca w Katowicach, 15 lipca 2021

W czwartek, 15 lipca 2021 r. odbyła się uroczystość nadania imienia Konstantego Wolnego dworcowi w Katowicach. Jest to rezultat współpracy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z PKP S.A.

Nowy patron dworca w Katowicach, Konstanty Wolny, narodowo-chrześcijański demokrata, był najbliższym współpracownikiem i przyjacielem Wojciecha Korfantego. To także główny twórca Statutu Organicznego Województwa Śląskiego – konstytucji śląskiej autonomii uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski w dniu 15 lipca 1920 r., czyli dokładnie 101 lat później.

– Działacz chrześcijańsko-narodowy. Jeżeli ktoś chciałby określić w dwóch słowach Konstantego Wolnego, to te dwa słowa są kluczowe. Był on niezwykłym autorytetem na terenie Górnego Śląska w okresie całego dwudziestolecia międzywojennego. Ten Kapitał, który zebrał w młodszym okresie swojego życia, później przekuł się na okres jego marszałkowania – powiedział dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn podczas uroczystości nadania imienia dworcowi PKP w Katowicach.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, środowisk społecznych i kulturalnych. Gościem specjalnym wydarzenia był wnuk nowego patrona dworca w Katowicach – Konstanty Wolny.

W uroczystości wziął udział Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Upamiętnienie Konstantego Wolnego umieszczone na jednym z filarów budynku dworca wykonał wybitny katowicki artysta-rzeźbiarz Bogumił Burzyński.

Polecamy archiwalną audycję Polskiego Radia Katowice poświęconą Konstantemu Wolnemu.

Konstanty Wolny (1877–1940) po I wojnie światowej był współzałożycielem Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Bytomiu i zastępcą podkomisarza. Pełnił także funkcję kierownika Wydziału Prawnego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego oraz był współpracownikiem Wojciecha Korfantego. Po odzyskaniu niepodległości współtworzył Statut Organiczny Województwa Śląskiego i przeszedł do historii jako pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego.

IDMN.pl, mat wł. IPN

  • Konstanty Wolny na karcie kalendarza IPN „Z myślą o Niepodległej“.
    Konstanty Wolny na karcie kalendarza IPN „Z myślą o Niepodległej“.
do góry