Nawigacja

Aktualności

Co Polacy wiedzą o Powstaniach Śląskich?

5 lipca 2021 r. na katowickim Rynku odbyła konferencja się prasowa z okazji obchodów setnej rocznicy III powstania śląskiego z udziałem m.in. Andrzeja Sznajdera, dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, zorganizowana przez TAURON Polska Energia.

Czy po 100 latach Polacy pamiętają o powstaniach śląskich? Czy wiedzą, kto był przywódcą zrywu Polaków oraz czy mają świadomość tego, co oznaczało dla II RP przyłączenie dużej części jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów ówczesnej Europy? Pytania te zadał TAURON w badaniu opinii publicznej zorganizowanym przez IBRiS, z okazji inauguracji cyklu ogólnopolskich wystaw dotyczących III powstania śląskiego.

Z przeprowadzonego w drugiej połowie czerwca badania wynika, że większość Polaków (80 proc.) słyszało o powstaniach śląskich, ale jedynie co piąty ankietowany łączy polski zryw na Górnym Śląsku z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III powstania śląskiego. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika również, że wiedza o samych walkach powstańczych jest niewielka. Wśród osób, które słyszały o powstaniu, 68 proc. nie wie, gdzie rozegrała się jego kluczowa bitwa. Wśród najmłodszych respondentów (18-29 lat) o bitwie pod Górną Św. Anny słyszało jedynie 13 procent.

Przyłączony do II RP Śląsk jest kojarzony przede wszystkim z górnictwem węgla kamiennego, przemysłem i hutnictwem. Uwagę zwraca fakt, że 36 procent respondentów nie wie w czym przodowało województwo śląskie w II RP.

Ślązacy świetnie znają historię swoją i swoich rodzin, na jej podstawie wyrosła lokalna tożsamość. Teraz tę historię musimy pokazać w innych częściach Polski. To początek, w najbliższych miesiącach mocniej zaangażujemy się w projekty edukacyjno-historyczne. Korzystając z nowych technologii, chcemy ciekawie i atrakcyjnie opowiadać o historii Śląska i jej bohaterach“ – mówił Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach podczas konferencji przybliżył historię powstań śląskich.

TAURON z okazji obchodów setnej rocznicy III powstania śląskiego zorganizował wystawę przedstawiającą jego przebieg i bohaterów w nieoczywisty sposób. Zwiedzający dowiedzą się m.in. o udziale kolejarzy w powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg. Wystawę otwartą w poniedziałek w Katowicach, podczas wakacji będzie można zobaczyć również w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Wystawa przypomina historię i bohaterów tamtych wydarzeń, by podkreślić potencjał regionu w zmieniającej się Europie.

Polecamy inicjatywy Oddziału IPN w Katowicach zorganizowane w 100. rocznicę III powstania śląskiego.

media.tauron.pl, mat. wł. IPN

do góry