Nawigacja

Aktualności

II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 21 stycznia 2021

Zapraszamy na filmowe podsumowanie II Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Film zostanie wyemitowany na Facebooku i kanale YouTube IPN Katowice 2 lutego 2021 r. o godz. 18.00.

W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, będący kontynuacją projektu edukacyjno–sportowego z 2020 r. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder powiedział przed rozpoczęciem biegu w Oświęcimiu, że doświadczenie II wojny światowej, a w szczególności doświadczenie obozów, jest czymś, co przeniosło się na następne pokolenia“.

Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku niemieccy naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau.

Stoi na wprost mnie syn byłego więźnia obozu KL Auschwitz. Najlepiej mógłby opowiedzieć, jak trauma obozowa i ból trwały w byłych więźniach; jak w sposób niewytłumaczalny stawał się udziałem ich rodzin, następnego pokolenia. Bez zrozumienia, jak tamta rana trwa w kolejnych pokoleniach, być może nie zrozumiemy siebie. Stąd tak ważne jest przypominanie tamtych wydarzeń, szczególnie w formie, jaką podejmujemy dzisiaj- mówił do uczestników uroczystości dr Andrzej Sznajder.

Projekt II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju w szczególności upamiętnia 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice. Głównymi organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Tegoroczna edycja ze względów epidemiologicznych będzie posiadać formę odmienną od zeszłorocznej. Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic przy wsparciu policjantów Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. Tegoroczne wydarzenie w sporej części zostanie przeniesione do Internetu. 21 stycznia 2021 roku nauczyciele z wyżej wymienionych miast, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, obowiązujących wówczas w kraju, pokonali trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc, wzorem zeszłorocznej edycji, dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego udała się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku.

 

 

Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

W dniach od 22 do 24 stycznia 2021 r.  na Facebooku katowickiego oddziału IPN odbył się konkurs historyczny „Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju“, będący dodatkiem do projektu edukacyjno–sportowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Konkurs adresowany był przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale również uwzględniał dostępność powszechną (szczegóły w regulaminie poniżej).

W ramach konkursu zostało wyemitowanych dziewięć odcinków filmów dotyczących marszów śmierci ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu połączyli światłem pokoju.

Podsumowanie projektu – sesja popularno–naukowa

W czwartek 28 stycznia 2021 r. w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjno- sportowego II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. W trakcie spotkania, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego, wspominano zeszłoroczną edycję, wysłuchano wykładu „Śladami marszów śmierci“ dr Piotra Hojki z wodzisławskiego muzeum oraz wręczono nagrody laureatom wirtualnego Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju i około projektowych konkursów: literackiego, plastycznego i fotograficznego. Szczególnym punktem spotkania było połączenie się na żywo ze świadkiem historii, byłą więźniarką oświęcimską Barbarą Wojnarowską - Gautier, dziś stojąca na czele społecznego ruchu Komitet 14 czerwca. Zebrani w auli, ale i również Ci śledzący relację w internecie, mogli wysłuchać wzruszającej relacji i przesłania do młodzieży, wzywającego do pamiętania i rozpowszechniania historii obozu oświęcimskiego. 

Laureaci konkursów otrzymali szereg interesujących nagród dzięki wsparciu Starostwa Bieruńsko - Lędzińskiego, Urzędom Miast: Bieruń, Mikołów i Chorzów, sołectwu Przyszowice, gminie Gierałtowice oraz Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Nagrodę specjalną dla najwytrwalszego i najuważniejszego uczestnika wirtualnego Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, którym została Julia Strzelczyk z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. j. Słowackiego w Chorzowie, ufundował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Relacja filmowa  na kanale Bieg Pamięci 2021 .

Na profilu na Facebooku Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, można znaleźć kronikę zeszłorocznego biegu, bieżące informacje z tegorocznej edycji oraz szczegółowe informacje o naszych patronach i partnerach w realizacji projektu, których lista sięga kilkudziesięciu instytucji.

  • II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju
    II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju.

 

do góry