Nawigacja

Aktualności

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 28 stycznia 2020

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

28 stycznia 2020 r. z Oświęcimia  wyruszył Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Celem wydarzenia było upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic w jego 75. rocznicę oraz upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na szlaku jednego z dwóch marszów śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w styczniu 1945 r. Bieg rozpoczął się pod pomnikiem ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego znajdującego się nieopodal obozu. W uroczystości rozpoczynającej bieg wzięli udział: przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – dr Andrzej Sznajder, starosta powiatu bieruńsko – lędzińskiego Bernard Bednorz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Młodzież pobrała Światło Pokoju zachowane z państwowych uroczystości upamiętniających wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau odbywających się dzień wcześniej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Bieg miał charakter sztafetowy. Podczas pokonywania odcinków w biegu uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje uczniów wraz z opiekunem. W biegu wzięli udział uczniowie szkół chorzowskich, bieruńskich, mikołowskich i gliwickich. Trasę podzielono na osiem odcinków. Na każdym z nich został oddany hołd w miejscach pamięci i zostało przekazane Światło Pokoju. Zakończenie biegu miało miejsce w gliwickim Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz na sąsiadującym z muzeum cmentarzu żydowskim, gdzie mieści się pomnik 79 więźniów KL Auschwitz, różnych narodowości, zamordowanych na terenie Gliwic podczas Marszu Śmierci w styczniu 1945 r.

* * *

4 lutego 2020 r. w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie odbyła się sesja popularno-naukowa w 75. rocznicę Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic. Obok trzech zaplanowanych wykładów naukowych, sesja była miejscem podsumowania całego projektu w obecności wszystkich instytucji biorących udział w przedsięwzięciu lub ich przedstawicieli:

W programie:

  • Mirosław Domin – Ewakuacja więźniów z obozu Auschwitz-Birkenau.
  • dr Piotr Hojka – Trasa marszu śmierci – Oświęcim – Wodzisław Śląski.
  • dr Bogusław Tracz – Trasa marszu śmierci Oświęcim – Gliwice.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej  w Katowicach był współorganizatorem obu wydarzeń.

do góry