Nawigacja

Aktualności

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 28 stycznia 2020

W ramach uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

28 stycznia 2020 r. odbędzie się Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Celem wydarzenia jest upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic w jego 75. rocznicę oraz upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Bieg odbywa się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na trasie jednego z dwóch marszy śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Bieg ma charakter sztafetowy. Podczas pokonywania odcinków w biegu uczestniczy trzyosobowa reprezentacja uczniów z opiekunem. Bieg podzielony jest na osiem odcinków. Na każdym z nich zostanie oddany hołd w miejscach pamięci i przekazane „światło pokoju”.

ODCINEK PIERWSZY: Oświęcim – Bieruń

Udział w pierwszym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół przy wsparciu policjantów. Uroczystości rozpoczyna się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w obecności przedstawicieli Muzeum KL Auschwitz, być może w obecności któregoś z byłych więźniów. Zostaje przekazane „światło pokoju”, zachowane z wcześniejszych państwowych uroczystości upamiętniających wyzwolenie KL Auschwitz. Wraz ze światłem młodzież we wspólnym marszu uda się do bramy obozu, skąd rozpocznie bieg sztafetowy w czteroosobowych grupach pod nadzorem policji.

Przewidywany czas: 7.15 - 9.00.

ODCINEK DRUGI: Bieruń

Udział w drugim odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół oraz szkół bieruńskich przy wsparciu policji i Urzędu Miasta Bieruń. Uroczystości na tym odcinku rozpoczną się na cmentarzu parafii św. Walentego w Bieruniu, gdzie zostanie oddany hołd przy mogile upamiętniającej ofiary marszu śmierci. Zostanie także przekazane „światło pokoju”. Następnie uczestnicy sztafety przebiegną, w podobnej formule jak w odcinku pierwszym, do drugiego miejsca pamięci, znajdującego się na terenie dzisiejszej fabryki Fiata, upamiętniający miejsce egzekucji,  gdzie złożone zostaną kwiaty.

Przewidywany czas: 9.00 - 10.00.

ODCINEK TRZECI: Bieruń – Mikołów

Udział w trzecim odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół przy wsparciu policjantów. Z okolic Fiat Auto Poland S.A. przebiegną w trzyosobowych zespołach sztafetowych przez Tychy do Mikołowa.

Przewidywany czas: 10.00 - 11.15.

ODCINEK CZWARTY: Mikołów – Mokre

Udział w czwartym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół, szkół mikołowskich, mikołowskich harcerzy przy wsparciu policjantów i Urzędu Miasta Mikołów. Na granicy Tychów i Mikołowa nastąpi spotykanie z przedstawicielami Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków, mikołowskich harcerzy i Urzędu Miasta Mikołów. Sztafeta ruszy do miejsca pamięci będącego mogiłą ofiar Marszu Śmierci; przy ulicy Konstytucji 3-go Maja, gdzie zostanie oddany hołd i przekazane „światło pokoju”.  Następnie sztafeta przemieści się do miejsca pamięci w Mokrem, gdzie znajduje się obelisk pamiątkowy.

Przewidywany czas: 11.15 - 12.30.

ODCINEK PIĄTY : Mokre – Borowa

Udział w piątym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół przy wsparciu policjantów. Od obelisku w Mokrem uczestnicy przebiegną w trzyosobowych zespołach sztafetowych, zabezpieczonych przez policję, do siedziby Szkoły Podstawowej nr 6 w Borowej Wsi.

Przewidywany czas: 12.30 - 13.15.

ODCINEK SZÓSTY: Borowa Wieś

Udział w szóstym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół oraz młodzież Szkoły Podstawowej nr 6 w Borowej Wsi przy wsparciu policjantów. Wraz z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 6 uczestnicy sztafety udadzą się na cmentarz parafii św. Mikołaja w Borowej Wsi, na tamtejszą mogiłę ofiar Marszu Śmierci.

Przewidywany czas: 13.15 - 14.30.

ODCINEK SIÓDMY: Borowa Wieś – Przyszowice

Udział w szóstym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół przy wsparciu policjantów. Wraz z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Przyszowicach zostanie oddany hołd i przekazane „światło pokoju” przy mogile ofiar Marszu Śmierci.

Przewidywany czas: 14.30 - 15.15.

ODCINEK ÓSMY: Gliwice

Udział w ósmym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół oraz szkół gliwickich (I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego oraz szkoły współpracujące z I LO) przy wsparciu policji oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich Spod cmentarza parafialnego parafii św. Mikołaja w Borowej Wsi, chorzowska młodzież jest przewożona (ze względów bezpieczeństwa) na gliwicki cmentarz przy ulicy Kozielskiej, gdzie wraz z reprezentacją gliwickich szkół odda hołd, złoży kwiaty i przekaże „światło pokoju” przy mogile upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci. Po ceremonii na gliwickim cmentarzu komunalnym, młodzież przewieziona zostanie w okolicę Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i wspólnym marszu lub biegiem przemieści się do ostatniego punktu biegu, jakim jest siedziba Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, gdzie odbędzie się krótka ceremonia zakończenia biegu.

Przewidywany czas: 16.30-17.30.

* * *

4 lutego 2020 r. w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie odbędzie się sesja popularno-naukowa w 75. rocznicę Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic. Obok trzech zaplanowanych wykładów naukowych, sesja będzie miejscem podsumowania całego projektu w obecności wszystkich instytucji biorących udział w przedsięwzięciu lub ich przedstawicieli:

W programie:

  • Mirosław Domin – Ewakuacja więźniów z obozu Auschwitz-Birkenau.
  • dr Piotr Hojka – Trasa marszu śmierci – Oświęcim – Wodzisław Śląski.
  • dr Bogusław Tracz – Trasa marszu śmierci Oświęcim – Gliwice.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej  w Katowicach jest współorganizatorem obu wydarzeń.

do góry