Nawigacja

Edukacja – Katowice

Projekty edukacyjne

Katowickie więzienie w okresie nazizmu i stalinizmu

Zajęcia odbywają się na terenie Aresztu Śledczego  w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 10a i są skierowane do uczniów klas ponadgimnazjalnych. W ramach warsztatów uczestnicy poznają historię obiektów oraz losy osadzonych w nich osób. W ramach projektu realizowane są dwa tematy:

  • „Porzućcie nadzieję, którzy tu wchodzicie…” – katowickie więzienie w latach 1939-1953
  • Kapłan skazany na śmierć – ks. Jan Macha (1914-1942)

Grupa uczniowska może liczyć maksymalnie 25 osób.

Koordynator projektu: dr Kornelia Banaś, kornelia.banas@ipn.gov.pl, 32 207 07 11

Co kryją archiwa IPN?

Lekcje archiwalne przygotowane z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych (także niedowidzących i niewidomych) odbywają się w siedzibie IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102. Każda lekcja składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie poznają zasady działania archiwum i korzystania z dokumentów w nim zgromadzonych praz różne rodzaje materiału źródłowego. Część druga ma charakter warsztatowy – polega na analizie przykładowych dokumentów, dzięki której można poznać mechanizmy i metody działania aparatu bezpieczeństwa, na przykład wobec Kazimierza Świtonia, Anny Walentynowicz czy Krzysztofa Skiby.

Grupa uczniowska może liczyć maksymalnie 25 osób

Koordynator projektu: dr Kornelia Banaś, kornelia.banas@ipn.gov.pl, 32 207 07 11

 

Historia w kolorach

To propozycja edukacyjna IPN skierowana do najmłodszych. Jej głównym celem jest zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie polskich symboli narodowych – godła, flagi i hymnu. W ramach programu powstał m.in. krótki film animowany Polskie symbole narodowe, podczas którego w niespełna siedem minut dzieci dowiedzą się jak wygląda godło Polski, co symbolizują czerwień i biel, dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest pieśnią wyjątkową. Wydana została także, trójwymiarowa książeczka i kolorowanki oraz gra Polak Mały, które można wykorzystać na zajęciach z dziećmi w przedszkolach lub szkołach podstawowych.

Jako materiały uzupełniające proponujemy także dostępne na stronie internetowej www.pamiec.pl/historiawkolorach gry internetowe, nawiązujące do postaci i obrazów pojawiających się w filmie, oraz klasyczne puzzle. Wszystkie materiały edukacyjne można bezpłatnie wykorzystywać podczas samodzielnych zajęć z dziećmi. Istnieje również możliwość przeprowadzenia takich zajęć przez pracowników IPN.

Koordynator regionalny: Ewelina Małachowska, ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, 32 207 07 14

Ogólnopolski projekt „Historia w kolorach”

 

Patroni naszych ulic

Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Godzi się znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres.

Wśród patronów ulic i placów są osoby, które na trwałe zapisały się w dziejach Polski XX w. W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej wydajemy broszury prezentujące sylwetki niektórych z nich. Naszym celem jest dostarczenie tych publikacji do każdego gospodarstwa domowego, każdej firmy, które znajdują się przy ulicy noszącej imię tego patrona.

Zapraszamy grupy uczniów, harcerzy do współpracy przy roznoszeniu książeczek. Jest to doskonała okazja, aby młodzież poznawała postaci historyczne, jednocześnie przekazując tę wiedzę innym mieszkańcom swojego miasta. Na stronie internetowej projektu www.pamiec.pl/patroni_ulic można sprawdzić, jakie książeczki zostały już wydane i do których miast już dotarły.

Koordynator regionalny: Ewelina Małachowska, ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, 32 207 07 14

Ogólnopolski projekt „Patroni naszych ulic”

 

Kamienie pamięci – „Za to, że byli Polakami…”

Celem projektu jest zachęcenie młodzieży do odszukania, udokumentowania i upamiętnienia w środowisku lokalnym zapomnianych bohaterów, których nazwisk nie można znaleźć na kartach podręczników. Tegoroczna edycja projektu będzie poświęcona tym wszystkim, którzy zostali zamordowani w majestacie stalinowskiego prawa. Zostali oni pogrzebani w nieoznaczonych miejscach na terenie całego kraju. Miejsca ich spoczynku są odkrywane w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Zadaniem uczestników będzie upamiętnienie tych osób, ukazanie ich działalności i postaw oraz walki o wartości, których wyznawanie spowodowało najwyższą karę ze strony totalitarnego reżimu.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci na stronie www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.

Na stronie projektu można odnaleźć bohaterów upamiętnionych w ramach dotychczasowych edycji projektu. Były one poświęcone: uczestnikom wojny obronnej 1939 r., strajków sierpniowych 1980 r., żołnierzom wyklętym, nauczycielom historii prawdziwej, żołnierzom „Akcji Burza” oraz kapłanom.

Koordynator regionalny: Ewelina Małachowska, ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, 32 207 07 14

Ogólnopolski projekt „Kamienie pamięci”

do góry