Nawigacja

Aktualności

99 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie

 • Plakat.
  Plakat.
 • Powstańcy śląscy. Fot. NAC.
  Powstańcy śląscy. Fot. NAC.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III Powstanie Śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w roku 2018 zainaugurował cykl wydarzeń zorganizowanych w ramach ogólnopolskich obchodów stulecia  odzyskania niepodległości Polski. Przygotowaliśmy: cykliczne spotkania, kalendarze ścienne, publikacje, konferencje naukowe oraz wystawy popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości. Uwzględniając dzieje Górnego Śląska w skali całego kraju, mamy zamiar w szczególny sposób upamiętnić historię naszego regionu, dla którego każdy następujący po 1918 rok był kolejnym etapem na drodze do częściowego powrotu do Rzeczypospolitej. W 1919 r. wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie, w 1920 drugie, a w 1921 r. miał miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie. 

Polecamy inicjatywy katowickiego oddziału IPN  dot.  Powstań Śląskich:

 • Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji w cyklu Z myślą o Niepodległejw Polskim Radiu Katowice, która została wyemitowana 3 maja 2020 r. o godz. 12.30.  Projekt realizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice  nawiązuje do kalendarza ściennego na rok 2020, wydanego przez katowicki oddział IPN, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W nim najważniejsze zdjęcia, związane z wydarzeniami lat 1919-1920.
 • Polecamy lekturę dodatku prasowego „Powstaniec. 95 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
 • Zapraszamy do udziału w Katowickim Chórze Wirtualnym
 • Przypominamy o trwającej akcji „Ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia!” realizowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
 • Na stronie internetowej dostępna jest Galeria plakatu – Powstania Śląskie
 • Rocznice powstań śląskich są doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w latach 1919-1921. W br. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach zaprosiło uczniów od IV do VIII klasy szkoły podstawowej do udziału w konkursie „Kartka z pamiętnika powstańca śląskiego”.

Więcej propozycji 

do góry