Nawigacja

Aktualności

Publikacja o Wojciechu Korfantym w języku angielskim

  • Na okładce książki zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
    Na okładce książki zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

20 kwietnia minęła 147. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował nową popularną pozycję pt. „Wojciech Korfanty“ autorstwa dr. hab. Grzegorza Bębnika, dr. Sebastiana Rosenbauma i dr. Mirosława Węckiego w wersji angielskojęzycznej. Publikacja została przygotowana przez historyków Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Partnerem wydania jest Muzeum Śląskie.

W publikacji wykorzystano unikatowe zbiory: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Bibliothèque nationale de France, Muzeum Czynu Powstańczego (Góra Św. Anny), Muzeum Historii Katowic, magazynu „Life“, Adama Waliczka i prywatne archiwa. 

W języku polskim książka ukazało się w 2019 r., jej prezentacja towarzyszyła wystawie plenerowej pokazanej w Łazienkach Królewskich w Warszawie w lipcu 2019 r.. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości oraz w związku z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich.

Polecamy portal internetowy http://korfanty.muzeumslaskie.pl/, który prezentuje szerszą wersję wystawy, jest wzbogacony o dodatkową ikonografię i treści.

***

Wojciech Korfanty (1873–1939) – polityk, redaktor, działacz narodowy. Poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu. Jako pierwszy polityk z Górnego Śląska wstąpił do polskiego koła poselskiego. 25 października 1918 r. w przemówieniu w Reichstagu zażądał przyłączenia do Państwa Polskiego wszystkich ziem zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska. W lutym 1920 r. został mianowany z ramienia rządu RP Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku. W sierpniu 1920 r. wezwał do wybuchu II powstania śląskiego. W maju 1921 r. ogłosił się Dyktatorem III powstania śląskiego, w efekcie którego 1/3 obszaru plebiscytowego została przyznana Polsce.

Publikacja jest bezpłatna. Wkrótce będzie dostępna w Oddziale IPN w Katowicach. 

do góry