Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli „W 75. rocznicę deportacji z Górnego Śląska do ZSRS – propozycje edukacyjne“ – Katowice, 24 lutego 2020

24 lutego 2020 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (III piętro) w godzinach 12.00-15.00 odbyło się szkolenie dla nauczycieli pt. W 75. rocznicę deportacji z Górnego Śląska do ZSRS - propozycje edukacyjne.

W czasie spotkania wykład merytoryczny na temat „żywych reparacji” wygłosił dr Dariusz Węgrzyn, pracownik OBBH IPN w Katowicach, który od kilku lat pracuje nad imiennym spisem osób deportowanych do ZSRS z terenu Górnego Śląska.

Społeczny projekt i jego efekty – spektakl i film pt. „Jo boł ukradziony” to propozycja edukacyjna dla nauczycieli szukających inspiracji do twórczej pracy z uczniami. Przedstawili ją  Katarzyna Chwałek-Bednarczyk i  Adam Grzegorzek. Prelegenci zapoznali nauczycieli z fragmentami spektaklu i filmu oraz poinformowali o możliwościach bezpłatnej dystrybucji filmu.

Natomiast dr Kornelia Banaś z OBEN IPN w Katowicach zaprezentowała w czasie szkolenia nowe – drugie wydanie teki edukacyjnej zatytułowanej „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku”. Koordynatorka tego projektu szczególną uwagę zwróciła na blok ćwiczeń i małych projektów badawczych pozwalających na pogłębienie wiedzy uczniów o wywózkach dzięki korelacji ich wiedzy z różnych dziedzin np. geografii, statystyki czy plastyki. Wskazała również na możliwości twórczego i samodzielnego wypracowania formuły różnorodnego typu zajęć dzięki materiałom znajdującym się w tece np. ikonografii, notacjom na płycie DVD dołączonej do teki.

 

do góry