Nawigacja

Aktualności

Co oni wiedzą o Solidarności”?

V Powiatowy Konkurs Historyczny „Solidarni“ odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach

Kim był Stanisław Pyjas? Czego dotyczył pierwszy postulat strajkujących w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku? Jaki kryptonim nosiły manewry wojsk Układu Warszawskiego, zorganizowane na początku 1981 roku na terenie Polski? Jaki tytuł miał dokument przyjęty przez I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”“ nazwany przez Leonida Breżniewa „prowokacyjnym“? Ile osób internowano w czasie trwania stanu wojennego w Polsce? Jakie zjawisko z lat 1976-1989 określano pojęciem „drugi obieg”?

Odpowiedzi na te i ponad trzydzieści innych pytań powinni znać finaliści V Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni“, który odbył się 29 października 2019 roku w Oświęcimiu. Jego organizatorami było Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i miejscowy Młodzieżowy Dom Kultury we współpracy z katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i podbeskidzką „Solidarnością“.

Konkurs ma na celu popularyzowanie najnowszej historii Polski z lat 1976-1989 ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń dotyczących Solidarności”. W finale wzięło udział 23 uczniów z pięciu szkół średnich powiatu oświęcimskiego, którzy wcześniej zwyciężyli w szkolnych eliminacjach. Najlepiej z finałowymi pytaniami poradził sobie Piotr Urbańczyk z Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Drugie miejsce zajął Łukasz Baruś z Zespołu Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach, a trzecie ex aequo Julia Kopala z wspomnianego już Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oraz Aleksandra Wiśniowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. St. Wyspiańskiego w Kętach.

Podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród, ufundowanych m.in. przez IPN i „Solidarność”, odbyło się 15 listopada 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury. Będzie ono połączone z powiatowymi obchodami 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

do góry