Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 7 Dywizji Piechoty poległym w bitwie pod Janowem 3 – 4 września 1939 – Janów, 4 września 2019

W środę 4 września, z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Janowie koło Częstochowy dokonano uroczystego odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 7 Dywizji Piechoty poległym w bitwie pod Janowem, która rozegrała się w dniach 3 – 4 września 1939 roku.

Tablicę umieszczono na wapiennym głazie znajdującym się na pl. Jana Pawła II (obok Rynku). Ceremonia rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w intencji poległych żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, po czym zgromadzeni przeszli pod pomnik, przed którym wartę honorową pełnieli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa kultywujący tradycje 7 Dywizji Piechoty. Następnie odbyła się podniosła uroczystość z udziałem przedstawicieli parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych z wójtem Gminy Janów p. Edwardem Moskalikiem na czele. Po okolicznościowych przemówieniach, dokonano odsłonięcia i poświęcenia nowej tablicy, po czym odczytano apel pamięci poświęcony żołnierzom 7 Dywizji Piechoty. W uroczystościach wzięli udział liczni mieszkańcy oraz harcerze i uczniowie miejscowych szkół.

W uroczystościach wziął także udział Adam Kurus, historyk z Oddziałowego Biura Edukacji  Narodowej IPN w Katowicach, który przedstawił rys historyczny bitwy pod Janowem oraz podkreślił potrzebę upamiętniania i popularyzowania wiedzy o wysiłku bojowym 7 Dywizji Piechoty.

Gratulujemy Gminie Janów zrealizowania tej szczytnej inicjatywy!

Fot. Adam Kurus i Gmina Janów.

do góry