Nawigacja

Aktualności

Festiwal Historii Alternatywnej w kopalni Guido – Zabrze, 7 września 2019

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.

7 września 2019 r. w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu (ul.3 Maja 93) odbył się Festiwal Historii Alternatywnej. To najnowsze przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenie z Katowic współorganizowane wraz z Towarzystwem Poszukiwań Historycznych. Podczas Festiwalu na specjalnie zorganizowanych panelach dyskusyjnych z udziałem historyków, pisarzy i dziennikarzy rozważano wiele alternatywnych wersji historii naszego kraju. W Festiwalu udział wzięli znani pisarze i publicyści: Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta, Andrzej Ziemiański, Witold Gadowski i inni. Dyrektorem literackim Festiwalu był znany i ceniony pisarz Andrzej Pilipiuk. Konwencja Festiwalu jest zupełnie niespotykana i innowacyjna. Założeniem jest, aby uczestnik Festiwalu miał przekonanie, że to Polska wygrała II wojnę światową. Na Festiwalu odbyła się także premiera książki „Przeszłość dla przyszłości” Andrzeja Pilipiuka. Podręcznik opisuje wydarzenia sprzed jak i przebieg II wojny światowej zmieniając bieg historii. Festiwal Historii Alternatywnej to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W trakcie Festiwalu przygotowano odrębny panel dotyczący współpracy polsko- węgierskiej w trakcie II wojny światowej. Na Festiwalu zagrały zespoły Hungarica i Pozytywka oraz Przemysław Majewski i Bartłomiej Kurowski. Węgierski zespół zaśpiewał polskie patriotyczne piosenki w nowych, ciekawych aranżacjach, jednocześnie popularyzując polską historię na Węgrzech. Podczas Festiwalu odbył się premierowy pokaz filmu „Operacja Ząb Tygrysa" w reż. Bartosza Paducha. Film jest ekranizacją fragmentu podręcznika historii alternatywnej A. Pilipiuka. Film jest zainspirowany autentycznymi dokumentami historycznymi na podstawie których planowano atak Wojska Polskiego na niemiecką wtedy kopalnię Guido w Hindenburgu ( obecnie Zabrze). W czasie Festiwalu odbyły się także inne wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek i wystawa plakatów.

Partnerami wydarzenia byli Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Teatr Miejski w Zabrzu.

Program:

  • 11:00 - 11:30

Premiera podręcznika historii alternatywnej Andrzeja Pilpiuka „Przeszłość dla przyszłości“ . Spotkanie z autorem i dyskusja o książce.

  • 11:30 - 12:30

Czy Polska mogła wygrać II wojnę światową ? Panel dyskusyjny z udziałem: Andrzeja Pilipiuka, Witolda Gadowskiego, Michała Gołkowskiego, Andrzeja Ziemiańskiego.

  • 13:00 - 14:00

Polska - Rosja XIX i XX wieku. Inna wersja naszych losów. Paneli dyskusyjny z udziałem: Adama Przechrzty, Krzysztofa Trackiego, Wojciecha Harpuli.

  • 14:00 - 15:00

O polskich wynalazkach i produktach, które mogły zmienić naszą historię. Panel dyskusyjny z udziałem: Tomasza Duszyńskiego, Piotra Maszkowskiego, Tomasza Kozłowskiego.

  • 15:15 - 16:00

 Prelekcja Piotra Maszkowskiego na temat „Obraz wojny obronnej w prasie polskiej we wrześniu 1939 roku. Historia alternatywna czy alternatywa na klęskę? Rzecz o przenikaniu się rzeczywistości z fikcją w źródłach“.

  • 16:00 - 17:00

Prelekcja Tomasza Kozłowskiego: „Kresowi Wokulscy. Od Baczewskiego do Stollego i Zalewskiego" .

  • 17:00 - 18:00

Koncert Bartłomieja Kurowskiego.

  • 18:00 - 18:45

Koncert Przemysława Majewskiego.

Więcej o festiwalu

Wstęp wolny!

 

do góry