Nawigacja

Aktualności

Spotkanie po trzydziestu latach – Bielsko-Biała, 1 czerwca 2019

W sobotę, 1 czerwca 2019 r., w sali sesyjnej Ratusza w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie wolontariuszy i członków Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, który w 1989 r. w ówczesnym województwie bielskim organizował kampanię wyborczą kandydatów opozycji do Sejmu i Senatu. Wśród uczestników byli też Andrzej Sikora i Janusz Okrzesik, którzy w 1989 r. zostali wybrani z solidarnościowych list do Sejmu.

Z okazji spotkania w holu Ratusza została zaprezentowana wystawa „Trzydzieści pięć procent wolności” przygotowana przez katowicki Oddział IPN. Zostały na niej pokazane dokumenty i pamiątki z 1989 roku – plakaty, biuletyny, ulotki i fotografie, pochodzące ze zbiorów Artura Kasprzykowskiego.

- W czasie wyborów w czerwcu 1989 r. „Solidarność” w województwie bielskim mogła zdobyć co najwyżej cztery mandaty poselskie i dwa senatorskie. Wydawało się to niemożliwe, a jednak solidarnościowi kandydaci zdobyli wszystko, co można było zdobyć. Równocześnie wyborcy dali władzy czerwoną kartkę - żaden z  kandydatów, zgłoszonych przez rządzącą niepodzielnie komunistyczną partię lub jej satelickie stronnictwa, nie zbliżył się nawet do progu wyborczego. Podobnie było zresztą w całej Polsce – podkreślił w swym wystąpieniu w czasie jubileuszowego spotkania autor wspomnianej wystawy.

W dniach od 4 do 14 czerwca wystawa IPN będzie prezentowana w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, przy ul. Słowackiego 17 a.

 

 

do góry