Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu archiwalnego o wycieczce Hallerczyków do Polski – Katowice, 24 maja 2019

24 maja 2019 r. w Muzeum Historii Katowic odbyła się premierowa w Katowicach projekcja filmu dokumentalnego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski. 1927”.

Film jest unikatowym zapisem odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 r. Anonimowy operator, prawdopodobnie na zlecenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, utrwalił na taśmie filmowej m.in. generałów Józefa Hallera i Mariusza Zaruskiego, działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę, a także pokazy zręcznościowe żołnierzy 15. Pułku Ułanów i 7. Pułku Strzelców Konnych na Polach Grunwaldzkich w Poznaniu oraz paradę 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu. Zobaczymy ponadto unikatowe obrazy polskich miast, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, Katowic, Częstochowy zarejestrowane dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości.

Oryginalna kopia filmu została sprowadzona do Polski w ramach umowy SWAP i Archiwum IPN. Konserwację filmu przeprowadzono w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy współpracy IPN. Dotychczas ten unikatowy materiał prezentowany był widzom w Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wilnie.

Projekcji filmu niemego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski” towarzyszył  akompaniament fortepianowy Tomasza Betki.

Fot. MHK, Radosław Poboży (IPN).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry