Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” – Katowice, 25 marca – 8 kwietnia 2019

Wydarzenie odbywa się ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W ramach obchodów Narodowego  Dnia  Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”, która jest prezentowana od 25 marca do 8 kwietnia 2019 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10.

Wystawa przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym co powinniśmy czynić żeby ocalać wszystko co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie. Kilkanaście wybranych historii prezentowanych na wystawie przedstawia losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zawsze zostali utrwaleni na najświatlejszych kartach naszej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie.

Przechowujmy pamięć o tych, którzy tak jak Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w nieludzkich czasach przechowali życie innych, nie zapomnijmy o ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna…

Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.

Kuratorki: dr Aleksandra Namysło, Monika Bortlik-Dźwierzyńska.

Wernisaż wystawy odbył się 25 lutego 2018 r. w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach (ul. Ks. J. Poniatowskiego 14).

Wstęp wolny!

do góry