Nawigacja

Aktualności

Wykład Ryszarda Mozgola ,,Młodzież - Kontra. Konspiracja młodzieżowa na terenach województwa śląskiego 1948-1956" - Katowice, 1 marca 2019

1 marca 2019 r. Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbył się wykład Ryszarda Mozgola, Naczelnika Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, pt. „Młodzież – Kontra. Konspiracja młodzieżowa na terenach województwa śląskiego w latach 1948-1956”.

W trakcie prelekcji Ryszard Mozgol scharakteryzował młodzieżowy ruch antykomunistyczny, funkcjonujący w latach 1945-1956 na terenie Górnego Śląska oraz Podbeskidzia - omówił najważniejsze organizacje młodzieżowe o charakterze politycznym i harcerskim działające na tym terenie, formy ich aktywności oraz struktury organizacyjne. Wszystkie te grupy zostały rozpracowane i rozbite przez miejscowy aparat bezpieczeństwa, a członkowie tych organizacji skazani na wieloletnie kary pozbawienia wolności. 

Prelekcja była próbą zwrócenia uwagi na tematykę pozostającą na uboczu narracji o Żołnierzach Wyklętych. Jednocześnie stanowiła wprowadzenie do najnowszej wystawy IPN pt. „Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich 1944/45-1956".     

 

 

do góry