Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948" – Katowice, 1 marca 2019

Spotkanie z autorami książki: dr. hab. Adamem Dziubą, dr. Tomaszem Kurpierzem i dr. Dariuszem Węgrzynem odbyło się w Przystanku Historia IPN im. Henryka Sławika w Katowicach

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“ odbyła się promocja publikacji popularnonaukowej Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948, z udziałem autorów: dr. Dariusza Węgrzyna, dr hab. Adama Dziuby, dr. Tomasza Kurpierza.

Publikacja, bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami z epoki, w przystępnej formie prezentuje mozaikę funkcjonujących w województwie śląskim organizacji niepodległościowych. Podziemie – zbrojne i polityczne – wpisano w skomplikowany kontekst polityczny i społeczny lat 1945–1948.

Autorzy omawiają i wyjaśniają ideologię, strategię oraz taktykę przyjętą przez poszczególne odłamy podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Przedstawiają ponadto organizacje konspiracyjne oraz ich żołnierzy i uczestników w sposób jak najbardziej rzetelny, pozwalający czytelnikom na samodzielne szukanie odpowiedzi na pytania o przyczyny zaangażowania żołnierzy podziemia, postawy ideowe, cele prowadzonej walki i nadzieje na ich realizację.

Opisano ponadto cenę, jaką przyszło płacić schwytanym członkom organizacji niepodległościowych za działalność wymierzoną przeciwko komunistycznemu państwu: brutalne przesłuchania i zakłamane procesy sądowe, wyjaśniając przy tym, w jaki sposób aparat bezpieczeństwa, wykorzystując agentów i informatorów (niejednokrotnie rekrutujących się spośród złamanych podczas przesłuchań uczestników podziemia) i rozgrywając mniej lub bardziej wyrafinowane prowokacje, sprawnie zlikwidował większość formacji konspiracyjnych.

1 marca 2019 r. godz. 14:00, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, Katowice.

do góry